Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort

Buna seara . M am separat de soțul meu de la sfîrșitul lui martie. As vrea sa divortez numai ca nu prea dispun de bani. Si nu vreau la notar. Vreau cu avocat pt ca vreau sa i se faca program la vizitarea copilului e inca mic si il da peste cap. Auzisem ca pot depune un dosar la judecătoriei si mi se da un avocat din oficiu. Asa e?
Buna seara,
Cand formulati cererea de chemare in instanta depuneti si o cerere de ajutor public judiciar daca va incadrati in prevederile OUG 51/2008 cu completarile si modificarile ulterioare.
Daca venitul net pe cap de membru de familie (luand in calcul TOATE VENITURILE) este sub 300 lei lunar primiti ajutor public complet
Daca va incadrati intre 300 si 500 atunci primiti jumatate si dupa ..... NU
Va sfatuiesc sa solicitati ajutorul unui avocat TOTUSI!