Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Ajutorul public judiciar
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Ajutorul public judiciar

Buna seara,

Am si eu o intrebare pentru dumneavoastra.Daca am pensie de invaliditate in cuantum de 619 ron si 450 ron dintr-un job part time,pot beneficia de ajutor public judiciar?Esalonari,scutiri,consiliere judiciara sau avocat din oficiu....etc
Ma aflu intr-un proces de succesiune destul de simplu ca speta,in care toate sunt la locul lor bine stabilite.

Va multumesc.
Florin36, utilizator
Art.8 din OUG nr.51/2008 :
(1) Beneficiază de ajutor public judiciar în formele prevăzute la art. 6 persoanele al căror venit mediu net lunar pe membru de familie, în ultimele două luni anterioare formulării cererii, se situează sub nivelul de 300 lei. În acest caz, sumele care constituie ajutor public judiciar se avansează în întregime de către stat.

(2) Dacă venitul mediu net lunar pe membru de familie, în ultimele două luni anterioare formulării cererii, se situează sub nivelul de 600 lei, sumele de bani care constituie ajutor public judiciar se avansează de către stat în proporie de 50%.
......

Cati membri de familie sunteti?
Consultati pe internet OUG nr. 51/ 21.04.2008, aprobata cu modificari si completari prin Legea nr. 193/ 21.10.2008, cu modificarile si completarile ulterioare pentru a vedea conditiile in care se acorda ajutorul public judiciar.
Trebuie sa faceti cerere scrisa la instanta de judecata, aratand castigurile dvs.inclusiv pe ale sotiei (se face un venit mediu pe membru de familie) pentru acordarea de ajutor public judiciar.
Va multumesc pentru raspunsuri.