Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Martor peste 16 ani
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Martor peste 16 ani

Este legala luarea unei declarații ca și martor la poliție a unui minor care a împlinit 16 ani fara sa fie însoțit de
vreunul dintre parinti
Conf. C.p.p. doar audierea martorului minor în vârstă de până la 14 ani are loc în prezenţa unuia dintre părinţi, a tutorelui sau a persoanei ori a reprezentantului instituţiei căreia îi este încredinţat minorul spre creştere şi educare.
Se mulțumește!