Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Asociațiile de Proprietari sunt obligate să ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Asociațiile de Proprietari sunt obligate să actualizeze toate actele constitutive la Judecătoria locală, altfel încalcă Legea nr. 196/2018, art. 11, 17, 21, 104 și 107 !

Este foarte explicită această speță de la Judecătoria Sectorului 5 din București, chiar dacă se referă la Asociațiile de Locatari care nu aveau dreptul de a da în judecată dacă nu erau constituite conform Legii nr. 230/2007 (se abrogaseră vechile prevederi legale), Instanțele au anulat și listele de plată ca fiind ilegale, dacă Asociația de Locatari nu se conformase Legii nr. 230/2007 (nu avea nici Capacitate de Folosință a drepturilor civile dacă nu s-a transformat conform legilor în vigoare la acel moment).
La fel, Asociațiile de Proprietari nu funcționează legal dacă nu respectă Legea nr. 196/2018, să-și actualizeze toate actele constitutive la Judecătorie, conform art. 17, 21, 104 și 107, altfel Instanțele vor fi OBLIGATE să le anuleze personalitatea juridică - [ link extern ]
Conform Legii nr. 196/2018, art. 11, 12 și 13, este obligatoriu să existe o Asociație de Proprietari pentru fiecare bloc (pentru un Condominiu) care să aibă proprietăți și conducte comune. Asociațiile „mamut” trebuie reorganizate și reînființate pe mai multe blocuri, până în 2019.
DETALII GĂSIȚI AICI: [ link extern ]