Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Acordare stimulent?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Acordare stimulent?

Bună ziua. Am fost în concediu creștere copil pana la 2 ani, după am deschis dosar de handicap pe cauza medicala pana la 3 ani și am rămas acasă în continuare pt creșterea copilului. M-am reantors la munca la 2ani și 10 luni ale copilului, tatăl a renunțat la luna acordata lui. Am făcut dosar de acordare a stimultentului pana la vârsta de 4 ani ai copilului. Am fost sunata ca nu mi se poate da stimulentul pentru ca nu am mai prelungit certificatul de handicap. De ce? Nu se acorda pana la 4 ani ai copilului indiferent dacă prelungesc sau nu acel certificat?
Mulțumesc
Cum faceti dovada ca, copilul este incadrat intr-un grad de handicap pentru a vis e acorda pana la implinirea varstei de 4 ani?

NU se mai poate prelungi valabilitatea certificatului vechi?
Certificatul a expirat ieri. Am depus actele pe 23 06 2019 pentru acordarea stimultentului . Copilul împlinește 3 ani pe 30 august 2019. Nu am mai putut prelungi certificatul deoarece s-a vindecat aproape în totalitate gaurica de la inimioara.
In acest caz, nu prea mai aveti ce face ...