Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Durata solutionare dosar penal vatamare din culpa
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Durata solutionare dosar penal vatamare din culpa

Buna ziua,

Acum un an pe data de 12 august am fost implicat intr-un accident auto in care eu am fost cel vatamat necesitand ambulanta si ulterior deplasarea la spital, zilele de ingrijiri medicale rezultate fiind 11.

Oarecum pe scurt evenimentul s-a petrecut in ordinea urmatoare :

1. Ma deplasam la ora 7:45 spre farmacia din sat drumul fiind drept , intins, vizibilitate buna cu o viteza de 55-60km/h cu 100-150m inainte de a ajunge in dreptul farmaciei am semnalizat si am inceput sa deccelerez, soferul din spatele meu a reactionat si a inceput si el sa incetineasca.
2. Ajuns in dreptul farmaciei, linia era discontinua , am oprit si m-am asigurat spate fata spate ( sin fata nu venea nimic, din spate se asemenea, masina din spatele meu aproape ca oprise si ea ), uitandu ma in oglinda stanga am inceput virajul spre stanga unde era parcarea farmaciei.
3. Am fost lovit in lateral stanga de o a3a masina si aruncat in parcarea farmaciei.
4. In urma impactului m-am lovit cu capul de stalpul masinii rezultand o plaga de 5cm care sangera abundent, dar am ramas constient.
5. Am oprit masina , mi am scos centura si am iesit prin usa din dreapta , cea din stanga nu se mai deschidea.
6. Cand am iesit din masina primul care a venit la mine a fost soferul care se afla in spatele meu, m a intrebat daca sunt ok si am raspuns ca da, dupa care a plecat ( abia mai tarziu mi am dat seama ca trebuia sa il rog sa ramana).
6. Soferul din masina care m a lovit a venit sa discute cu mine, din ce mi a povestit initial e ca a facut o eschiva stanga sa evite un accident in soferul din spatele meu, el nefiind atent ( probabil pe telefon , banuiesc ).
7. Ii zic ca o sa fie ok doar ca trebuie sa imi sun parintii si sa chemam o ambulanta deoarece simteam ca lesin, ii explic ca nu vreau sa ii fac nimic si ca o sa o rezolvam cumva, nu caut sa fac rau nimanui, in mintea mea ma gandeam si la el vazandul tremurand.
8. Vin parintii si cheama ambulanta, aceasta ajungand destul de repede, in timp ce eu eram examinat in ambulanta vine si tatal soferului care m a lovit, spundandui acestuia ca s a rezolvat ( am aflat ulterior ca al2lea politist din echipajul venit la fata locului era vecin cu acesta)
9. Vine politistul care urma sa se ocupe de ancheta la mine incercand sa imi explice ca daca ma duc la spital ar uram o procedura de durata si ca o sa fie incomod pentru mine. La momentul respectiv vroiam doar sa fiu ok sa nu iau vreo infectie sau altceva. Doamna doctor de pe ambulanta i-a explicat ca nu am cum sa nu ma duc, fiind vorba de o plaga destul de mare aprox 5-6 cm.
10. Ajuns la spital dupa aproximativ 30 de minute apar domnii politisti in salon cu cererea de prelevarea probei de sange pentru nivelul de alcol ( fiind 0, mi s a luat si cu etilotestul la locul accidentului, tot 0)
11. Pe holul spitalului polistii le explica parintilor mei ca eu sunt vinovatul si ca or sa ne dea un aviz de reparare a masinii sau ceva de genul.
12. Cineva care aude toata conversatia ne recomanda un avocat.
13. La 1-2 saptamani dupa accident depunem o plangere.
14. La 45 de zile sunt chemat sa dau declaratie despre modul producerii accidentului.

Parintii mei au inregistrat audio toate conversatiile cu dl politist dar si cu celalalt sofer, care declarase ca depasea demult un numar mai mare masini si ca eu i am sarit in cale( nu au fost urme de frana) . Am gasit o inregistrare video cu DN care ma arata pe mine si pe cel din spate mergand cu o viteza egala iar dupa un timp cel soferul care m a lovit cu o viteza mai mare , asta cu 300m inainte de locul producerii accidentului. Noi am incercat sa gasim martorul dar fara succes, ceilalti care aveau camere pe aceasta ruta nu ne dadeau acces decat daca venea politia.

De atunci fac drumuri la udriste -> oltenita -> calarasi pentru prelungirea dovezii de circulatie.

As dori sa stiu cum as putea sa urgentez solutionarea dosarului ( acesta fiind cu solutie de clasare ), dar si cum actionez in continuare. Va multumesc.
~ Conținut șters la cerere ~
Ați descris detailat modul de producere a accidentului. Întrucât ați fost internată în spital a fost deschis un dosar penal. Această situație presupune existența unui proces verbal de cercetare la fața locului având anexate schița accidentului cu poziîionare tuturor probelor găsite la locul faptei. De asemenea, procesului verbal amintit trebuie să-i fie anexată planșa fotografică întocmită de criminalistul poliției. Dacă puteți să-mi trimiteți copii după aceste acte precum și localizarea exactă a locului accidentului (captură după Google Maps) v-aș putea transmite opinia mea preliminară (fără efectuarea unor analize și calcule)
ing. Ioan Ciobanu
Buna ziua,
Expertiza accidentului a fost facuta?

R: Da aceasta a fost facuta de cei 2 politisti care au ajuns la fata locului.

Cine a fost găsit vinovat?

R: Eu. Neaccordare de prioritate la schimbarea directiei de mers.

Eu cred ce spuneti dmnv.Din ce am inteles unul din milițieni,era cunoscut de familia celui care v a lovit.Erati singur in automobil cand ati fost lovit?

R: Da eram singur.

Aveti martori?

R: A existat un martor, soferul din masina care se afla in spatele meu.
*Politia nu a incercat nici-o secunda sa il gaseasca, timp de cateva saptamani am incercat sa gasim inregistrari video cu masina acestuia si sa il identificam dupa numarul de inmatriculare, dar fara succes.

Cel care v a lovit era singur?

R: Era impreuna cu mama sa.

A fost desemnat procurorul de caz?

R: Da, dosarul se afla la dansul, dansa, nu am putut afla, functionarii angajati la tribunalul oltenita sunt foarte reci si lasa impresia ca dansii fac legea , deci mi-a fost si frica sa intreb ceva si asa cu frica a trecut un an de zile.

Dosarul este la milițieni pentru efectuarea expertizei,s au se află la parchet?

R: Da la oltenita.

Desi nu ati precizat nimic in privinta expertizei,eu cred ca inca nu sa realizat din moment ce dumneata folosesti dovada pentru a circula.

R: Banuiesc ca la expertiza va referiti la masuratorile si pozele facute la fata locului producerii accidentului, cand am depus plangerea impreuna cu dl. avocat si mi s-a luat si declaratia, am observat in dosarul dansului mai multe documente care aratau a fi exact aceasta expertiza.

A ti mai precizat că dosarul se intenționează a se clasa.De ce a ti făcut plângerea așa târziu?

R: Dupa ce am fost externat din spital a durat cam o saptamana pana am reusit sa ma intalnesc cu dl. avocat ce ne-a fost recomandat in timp ce eram la spital.
Dansul ne-a spus ca o sa fie cu solutie de clasare pentru ca nu indeplinesc numarul de zile de ingrijiri medicale pentru a fi considerat dosar penal.
Tot Dansul mi-a spus ca nu exista absolut nici-o procedura prin care putem urgenta aceasta solutie de clasare, explicandu-mi ca de fel procurorii sunt extraordinar de ocupati si nu le impune nici-o lege durata solutionarii unui dosar si ca de fel chiar daca este unul simplu tot o durata de 1-3 ani are.

Mentionez ca politia nu a avut nici-o intentie dupa accident sa imi ia vreo declaratie . nu s-a intocmit niciun proces verbal la fata locului pe care eu sa il fi semnat, imediat dupa ce am fost externat am fost sunat sa vin sa ridic avizul de reparare a masinii , in momentul acela i-am comunicat ca o sa contactez un avocat, pentru ca toata situatia parea deplasata.

Va multumesc, sper ca v-am raspuns actual la toate intrebarile.

Buna ziua,

Din cate am inteles de la domnul avocat cu care am depus plangerea penala, accesul la dosar il avem dupa solutionarea dosarului penal de vatamare din culpa (care ar fi cu solutie de clasare intrucat nu indeplinesc zilele de ingrijire medicala)

Va anexez o inregistrare audio intre parintii mei, soferul care m-a lovit si dl. politist care se ocupa de caz, dar si o inregistrare video care arata ordinea masinilor (Eu: opel astra albastru, martorul cu un pegout argintiu si soferul care m-a lovit cu o dacie logan albastra) inregistrarea e facuta cu cateva aprox 300m intainte de locul producerii accidentului.

O sa revin si cu schita si printscreenul de pe google maps cat mai curand posibil.

[ link extern ]

~ Conținut șters la cerere ~