Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Sunt eligibil sa deschid PFA?
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Sunt eligibil sa deschid PFA?

Buna ziua! Va rog sa ma ajutati sa inteleg, daca se poate, daca intradevar sunt eligibila dpdv al deschiderii unui PFA.
Vreau sa desfasor activitatea din codul caen N, servicii de secretariat, servicii de suport, email (inbox) management dar si promovare social media. Am facut facultatea de stiinte economice, administrarea afacerilor si am lucrat la cateva firme ca asistent manager 2 ani, suport vanzari 3 ani, suport parteneri cu limba germana si am tinut si traininguri pentru agenti de vanzari. Ce parere aveti sunt eligibila sa deschid PFA in acest caz? Multumesc anticipat!
Buna ziua,
Clasa N este destul de cuprinzatoare si o buna parte din aceste activitati nu se pot desfasura prin PFA.
Daca va referiti strict la CAEN 8211 aceasta activitate se poate desfasura prin PFA insa trebuie sa desfasurati toate activitatile prev aici nu doar una singura. In cazul dvs cred ca ar trebui sa va desfasurati activitatea la sediul clientului cu riscul ca ANAF sa va reincadreze ca activitate dependenta.
Ce solutie propuneti in acest caz, pt a putea desfasura activitatile mentionate? Cumva o alta forma juridica? Multumesc mult!

Florin Cioca a scris:

Buna ziua,
Clasa N este destul de cuprinzatoare si o buna parte din aceste activitati nu se pot desfasura prin PFA.
Daca va referiti strict la CAEN 8211 aceasta activitate se poate desfasura prin PFA insa trebuie sa desfasurati toate activitatile prev aici nu doar una singura. In cazul dvs cred ca ar trebui sa va desfasurati activitatea la sediul clientului cu riscul ca ANAF sa va reincadreze ca activitate dependenta.

Buna ziua,
Propun sa ne prezentati in mod concret activitatile pe care doriti sa le desfasurati pentru a putea sa va oferim un raspuns.
Sunt prea multe de mentionat si din pacate nu ma lasa sa pun comentariu asa mare aici..

Florin Cioca a scris:

Buna ziua,
Propun sa ne prezentati in mod concret activitatile pe care doriti sa le desfasurati pentru a putea sa va oferim un raspuns.