avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 743 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Sunt eligibil sa deschid PFA?
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Sunt eligibil sa deschid PFA?

Buna ziua! Va rog sa ma ajutati sa inteleg, daca se poate, daca intradevar sunt eligibila dpdv al deschiderii unui PFA.
Vreau sa desfasor activitatea din codul caen N, servicii de secretariat, servicii de suport, email (inbox) management dar si promovare social media. Am facut facultatea de stiinte economice, administrarea afacerilor si am lucrat la cateva firme ca asistent manager 2 ani, suport vanzari 3 ani, suport parteneri cu limba germana si am tinut si traininguri pentru agenti de vanzari. Ce parere aveti sunt eligibila sa deschid PFA in acest caz? Multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: MihaelaA007 , utilizator 23:12, 23 August 2019
Buna ziua,
Clasa N este destul de cuprinzatoare si o buna parte din aceste activitati nu se pot desfasura prin PFA.
Daca va referiti strict la CAEN 8211 aceasta activitate se poate desfasura prin PFA insa trebuie sa desfasurati toate activitatile prev aici nu doar una singura. In cazul dvs cred ca ar trebui sa va desfasurati activitatea la sediul clientului cu riscul ca ANAF sa va reincadreze ca activitate dependenta.
Ce solutie propuneti in acest caz, pt a putea desfasura activitatile mentionate? Cumva o alta forma juridica? Multumesc mult!

Florin Cioca a scris:

Buna ziua,
Clasa N este destul de cuprinzatoare si o buna parte din aceste activitati nu se pot desfasura prin PFA.
Daca va referiti strict la CAEN 8211 aceasta activitate se poate desfasura prin PFA insa trebuie sa desfasurati toate activitatile prev aici nu doar una singura. In cazul dvs cred ca ar trebui sa va desfasurati activitatea la sediul clientului cu riscul ca ANAF sa va reincadreze ca activitate dependenta.

Buna ziua,
Propun sa ne prezentati in mod concret activitatile pe care doriti sa le desfasurati pentru a putea sa va oferim un raspuns.
Sunt prea multe de mentionat si din pacate nu ma lasa sa pun comentariu asa mare aici..

Florin Cioca a scris:

Buna ziua,
Propun sa ne prezentati in mod concret activitatile pe care doriti sa le desfasurati pentru a putea sa va oferim un raspuns.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Salariat JENIFER JENIFER As vrea sa stiu daca e voie si nu e conflict de interese ca o persoana sa aiba si contract de munca la o firma, deci sa fie salariat, si sa incheie si contract ... (vezi toată discuția)
Pfa - servicii administrative scorus69 scorus69 Buna ziua se poate deschide un PFA de depunere acte in numele unor persoane juridice la ONRC in baza unei delegatii sau procuri ? -daca da ce cod caen ... (vezi toată discuția)
Intrebare legata de infiintare de firma GabrielCC GabrielCC Buna ziua, Ma numesc Gabriel si am 24 de ani, doresc sa infiintez un SRL-D pentru o firma te outsourcing. 1. Din cele citite pe forum nu am voie sa ... (vezi toată discuția)