Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Absente nemotivate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Absente nemotivate

Trebuie făcută decizie pentru înregistrarea in revisal a absențelor nemotivate?
Buna ziua,
Trebuie intocmita o decizie de suspendare a CIM pt absente nemotivate. Aceasta decizie se va inregistra in Revisal.
Suspendarea c.i.m. nu este obligatorie in acest caz...

art.51 C.mun.
(2) Contractul individual de munca poate fi suspendat in situatia absentelor nemotivate ale salariatului, in conditiile stabilite prin contractul colectiv de munca aplicabil, contractul individual de munca, precum si prin regulamentul intern.
Cornel Vasile, Consilier juridic
daca nu se suspenda contractul de munca al angajatului pe perioada absentelor nemotivate, cum procedeaza firma pentru a nu plati totusi la stat contributiile pentru perioada respectiva? Mai exista si o alta modalitate in afara de suspendare CIM?
Pe perioada absentelor nemotivate nu se plateste salariul .... in pontaj sau in condica de prezenta , salariatul va fi trecut absent nemotivat.
Corect, angajatul nu primeste salariu pentru zilele in care a fost absent nemotivat, dar cum face angajatorul sa nu plateasca nici statului contributiile aferente zilelor cu absente nemotivate.? In afara de suspendare CIM mai exista si o alta modalitate?