Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pentru pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pentru pensie

Pana la urma armata si concentrarea se ia in considerare la calculul pensiei?
In prezent, dispozitiile legale in materie considera perioada de stagiu militar ca fiind perioada asimilata stagiului de cotizare la pensie.

Legea nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice :
ART. 49
(1) În sistemul public de pensii se asimileazã stagiului de cotizare şi perioadele necontributive, denumite în continuare perioade asimilate, în care asiguratul:
c) a satisfãcut serviciul militar ca militar în termen sau militar cu termen redus, pe durata legal stabilitã, a fost concentrat, mobilizat sau în prizonierat;