Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Perioada de concentrare se considera vechime in armata ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Perioada de concentrare se considera vechime in armata si se ...

Perioada de concentrare se considera vechime in armata si se calculeaza la pensie?
In sistemul public de pensii sunt asimilate stagiului de cotizare si perioadele necontributive, denumite perioade asimilate, in care asiguratul a fost concentrat

Legea 263/2010
art.49
(1) În sistemul public de pensii se asimilează stagiului de cotizare și perioadele necontributive, denumite în continuare perioade asimilate, în care asiguratul:
....
c) a satisfăcut serviciul militar ca militar în termen sau militar cu termen redus, pe durata legal stabilită, a fost concentrat, mobilizat sau în prizonierat;