Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale raspuns corect-drept de retragere acceptanti
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

raspuns corect-drept de retragere acceptanti

Buna ziua,
Va rog frumos sa ma ajutati cu raspunsul corect la urmatoarea intrebare
Au drept de retragere acceptantii care constata ca evaluarea aporturilor in natura stabilite de experti este inferioara decat cea prezentata in prospectul de misiune cu :
1/2; 1/4; 1/5;1/10 ? Este o intrebare grila la care nu stiu rapsunsul.
MUltumesc frumos anticipat
Art. 27 Legea nr. 31/1990:

(1) Abrogat.
(2) Daca valoarea aporturilor in natura, stabilita de experti, este inferioara cu o cincime aceleia prevazute de fondatori in prospectul de emisiune, oricare acceptant se poate retrage, anuntandu-i pe fondatori, pana la data fixata pentru adunarea constitutiva.
(3) Actiunile revenind acceptantilor care s-au retras pot fi preluate de fondatori in termen de 30 de zile sau, ulterior, de alte persoane, pe cale de subscriptie publica.