Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Permis de conducere
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Permis de conducere

Buna ziua .
Pe data de 1 Decembrie 2018 , am
fost oprită de poliție si am fost testata cu aparatul etilotest , 0,56 în aer liber , 1,20 in sânge prima analiza , 1,10 a doua analiza , 1,26 recalcularea analizelor .
Fără antecedente, am fost oprită ptr prima oară de când am permisul de conducere .
Va rog sa îmi spuneti, dacă legea noua care a fost aplicată pe 18 Iulie 2019 , ma poate ajuta in cazul meu .
Încă nu am fost chemată in instanța, dar urmează .
Cum credeți ca se termina acest caz ? Care ar fi pedeapsa mea ? La ce sa ma aștept ?

Mulțumesc mult !
Isabela Morosanu
Modificările Codului rutier intrate în vigoare la data de 18 iulie 2019 nu se referă și la conducerea unui autovehicul de catre o persoana aflata sub influenta bauturilor alcoolice.
Conducerea unui autovehicul de catre o persoana având o alcoolemie de 1,26 constituie infracțiune si se aplică prevederile Codului penal
ing. Ioan Ciobanu
Bună ziua, cu siguranţă s-a întocmit dosar penal pentru conducere sub influenţa alcoolului (336 C.pen.). Ideal ar fi în această situaţie să apelaţi la serviciile unui avocat care să vă apere în procesul penal, să studieze dosarul, să depună înscrisuri în circumstanţiere, să vă asiste la declaraţii ş.a.m.d. Acest lucru vă va ajuta să scăpaţi mai repede de problemă.
Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan”, Avocat
Individualizarea pedepsei se face in functie de circumstantele reale si personale.
Este astfel posibil sa fiti condamnat la o pedeapsa constand in amenda penala sau la o pedeapsa cu inchisoarea si suspedarea sub supraveghere sau se poate dispune o solutie de renuntare la aplicarea pedepsei sau o solutie de amanarea aplicarii pedepsei.