Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune

Buna ziua! In curand urmează a se efectua succesiunea dupa moartea tatalui meu. As vrea sa stiu care e cea mai buna varianta pentru noi , mama si doua fete , sau care e procedura normala . Obiectele succesiunii sunt o casa si locul de la cimitir. Multumesc!
Camelia40, utilizator
Buna ziua,
Cea mai buna si ieftina varianta este cea la notar.
Casa este bun comun al mamei si tatalui dvs. ( au facut*/cumparat casa in timpul casatoriei) sau a fost mostenita de la parintii dumnealor?
Locul de veci este cumparat sau concesionat?
Ionut.ion, utilizator

Casa este bun comun , locul de veci cumparat .
Atunci... mama, pe langa jumatate din casa ce.i revine deja, v-a mosteni 1/4 din jumatatea sotului decedat si copii restul de 3/4 din jumatatea sotului decedat ( tatalui lor).
La fel si cu locul de veci.
In final mama v-a detine 5/8 din casa si locul de veci si copii restul de 3/8, in coproprietate