Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... dreptul la somaj dupa ccc
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

dreptul la somaj dupa ccc

Avem o salariata aflata in ccc. Copilul nascut la data de 6 octombrie 2017. Deci mama ar trebui sa revine la lucru la data de 6 septembrie ( tata nu intra in concediu), dar nu vrea sa se intoarca si daca se poate ar intra in somaj. Intru-cat i s-a desfiintat postul, fiind in concediu de 4 ani, angajatorul este de acord cu desfacerea contractului de munca, dar pe ce baza?
Dupa cum stiu timp de 6 luni nu se poate desface c.m. pentru cei reintorsi din ccc.
Dacă i s-a desființat postul.si nici nu mai exista posibilitatea de a i se oferi un loc de munca echivalent, atunci se poate decide concedierea in baza art.65 alin.1 C.mun.