Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire

Buna ziua,dupa decesul bunicului meu care au trecut deja 6 ani bunica mea inca nu a facut taxa de succesiune ,tatal meu a decedat si el , el fiind singurul fiu al bunicilor asadar eu fiind unicul mostenitor ,intrand in concurs cu bunica mea care intr un final s a hotarat sa dezbata taxa vreu sa stiu cat la suta din masa succesorala imi revine mie si bineanteles mamei mele care la momentul decesului tatalui meu erau casatoriti si la momentul de fata locuiesc impreuna cu mama mea,este adevarat ca doar 1parte din 4 parti ne revine noua_ Va mulumesc anticipat
Tata a murit inainte sau dupa bunica?
Bunurile bunicilor sunt comune, dobandite in timpul casatoriei? Sau sunt proprii, ale bunicului?
Bunurile bunicilor sunt comune,bunica mea nu a mai investit sau cumparat ceva dupa decesul bunicului meu ,iar tatal meu a decedat la 3 ani dupa bunicul meu
Am uitat sa precizez ca acum un an bunica mea a vandut masina pe care o aveau in timp ce bunicul meu traia fara sa aiba taxa de succesiune facuta ,stiu ca a facut ceva ilegal dar nu a intresat o eu reprosandu i acest lucru
Trebuie dezbatute 2 succesiuni:
1. A bunicului, mostenitori fiind bunica (5/8) si tatal dvs (3/8).
2. A tatalui, respectiv cota de 3/8, mostenitori fiind:
- dvs 3/4, adica 9/32
- mama 1/4, adica 3/32

In final, bunica va avea 20/32, mama 3/32 si dvs 9/32
Va multumesc pt timpul acordat