avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 242 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire

Buna ziua,dupa decesul bunicului meu care au trecut deja 6 ani bunica mea inca nu a facut taxa de succesiune ,tatal meu a decedat si el , el fiind singurul fiu al bunicilor asadar eu fiind unicul mostenitor ,intrand in concurs cu bunica mea care intr un final s a hotarat sa dezbata taxa vreu sa stiu cat la suta din masa succesorala imi revine mie si bineanteles mamei mele care la momentul decesului tatalui meu erau casatoriti si la momentul de fata locuiesc impreuna cu mama mea,este adevarat ca doar 1parte din 4 parti ne revine noua_ Va mulumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: vali valentina , utilizator 11:22, 22 August 2019
Tata a murit inainte sau dupa bunica?
Bunurile bunicilor sunt comune, dobandite in timpul casatoriei? Sau sunt proprii, ale bunicului?
Bunurile bunicilor sunt comune,bunica mea nu a mai investit sau cumparat ceva dupa decesul bunicului meu ,iar tatal meu a decedat la 3 ani dupa bunicul meu
Am uitat sa precizez ca acum un an bunica mea a vandut masina pe care o aveau in timp ce bunicul meu traia fara sa aiba taxa de succesiune facuta ,stiu ca a facut ceva ilegal dar nu a intresat o eu reprosandu i acest lucru
Trebuie dezbatute 2 succesiuni:
1. A bunicului, mostenitori fiind bunica (5/8) si tatal dvs (3/8).
2. A tatalui, respectiv cota de 3/8, mostenitori fiind:
- dvs 3/4, adica 9/32
- mama 1/4, adica 3/32

In final, bunica va avea 20/32, mama 3/32 si dvs 9/32
Va multumesc pt timpul acordat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua! este vorba despre o mostenire: se doreste succesiunea ... stefimit stefimit Buna ziua! Este vorba despre o mostenire: Se doreste succesiunea dupa parintii decedati.Am fost 4 frati 1.Tatal decedat in urma cu 10 ani . Nu s-a efectuat ... (vezi toată discuția)
Dezbatere mostenire mihaela n. mihaela n. Buna ziua. As dori sa imi spuneti cum ar trebui sa procedez in urmatoarea situatie si cam care sunt costurile unei astfel de actiuni: Locuiesc in apartamentul ... (vezi toată discuția)
Bună ziua! ma poate ajuta și pe mine cineva cu o informație ... Andreea01234 Andreea01234 Bună ziua! Ma poate ajuta și pe mine cineva cu o informație legata de moștenire? Se da următorul caz: părinții cu doi copii, fiecare copil la rândul ... (vezi toată discuția)