Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Părinții vor să divorțeze iar tata ne cere să ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Părinții vor să divorțeze iar tata ne cere să plecăm din casă, deși apartamentul e proprietate comună. Ce soluție avem?

Bună ziua! Părinții mei nu se mai înțeleg de foarte mult timp, iar eu și mama mea locuim, terorizate am putea spune, cu tatăl meu în același apartament. Nu este violent (a fost când eram copil), dar consuma destul de mult alcool și deseori trântește lucrurile și ușile prin casa. De asemenea, refuza sa divorțeze și ne cere noua sa plecam din casa dacă vrem sa încheiem cu el, deși ambii părinți sunt trecuți pe apartament. Am nevoie de o soluție cât mai eficienta. Va mulțumesc!
Manuela Rășină, administrator
Este singura cale prin care puteti beneficia de liniste .
DIVORTUL.
Modalităţile in care divorţul poate avea loc:

a) prin acordul soţilor, la cererea ambilor soţi sau a unuia dintre soţi acceptată de celălalt soţ;

b) atunci când, din cauza unor motive temeinice, raporturile dintre soţi sunt grav vătămate şi continuarea căsătoriei nu mai este posibilă;

c) la cererea unuia dintre soţi, după o separare în fapt care a durat cel puţin 2 ani;

d) la cererea aceluia dintre soţi a cărui stare de sănătate face imposibilă continuarea căsătoriei.
a) Divorţul prin acordul soţilor se poate pronunţa pe cale judiciară, administrativă sau prin procedură notarială, indiferent de durata căsătoriei şi indiferent dacă există sau nu copii minori rezultaţi din căsătorie.

Divorţul prin acordul soţilor pe cale administrativă sau prin procedură notarială se constată de ofiţerul de stare civilă ori de notarul public de la locul căsătoriei sau al ultimei locuinţe comune a soţilor care le eliberează un certificat de divorţ.
Nu vad cum divortul va va aduce linisea, liniste veti avea abia dupa partaj.
Iar partajul, nu are legeatura cu divortul.
Sa ceara mama sa i se atribuie casa si sa ii dea sulta tatalui.
Manuela Rășină, administrator
Nu cunosc daca sunteti minora sau majora, insa solutia, oricum ati fi, nu sta la dv., ci la parintii dv. sau macar la unul responsabil dintre ei.
Dv. nu aveti drept la apartament, doar parintii au. daca sunteti majora sau macar peste 14 ani, va puteti muta singura in anumite conditii. Asta tine de dv., partajul nu, divortul nici atat.
Daca e violent verbal sau fizic inregistrati cu telefonul. Cand aveti destule inregistrari mergeti si il evacuati din apartament. Mama este proprietar si va poate permite sa ramaneti. Cautati pe google "ordonanta pentru evacuare sot violent".