avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 887 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Termen plata fond reparatii
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Termen plata fond reparatii

Buna ziua,
Asoc de care apartin a stabilit un cuantum lunar de fond reparatii de 200 roni. Nu stiu acum exact care este perioada ptare se percepe. Deja este de vreo 3 luni
Intrebari:
1. Situatia financiara actuala nu imi permite sa dau toti acesti bani in fiecare luna. Platesc insa contributiile de intretinere la zi, nu am restante, si mai dau ceva in plus din acest fond. In acest caz, admin ma poate obliga in vreun fel s ii platesc intr-un anumit termen? daca da, care este termenul?
2. Imi poate refuza orice incasare pe motiv ca nu platesc tot fondul? Daca nu, ce lege am la baza?
3. NU a emis chitanta separata pt suma corespunzatoare fondului asa cum zice legea. A scris pe chitanta cu cotele de intretinre. Este ok asa? II pot solicita in mod expres chitanta separata?
4. Exista o ordine in care trebuie platite aceste sume? De ex, neavand restante / penalitati, nu pot plati cotele curente daca nu platesc tot fondul?

Thx all,
Dan
Ultima modificare: Vineri, 23 August 2019
manead, utilizator
Cel mai recent răspuns: latka , utilizator 16:48, 23 August 2019
Multumesc mult.
Vazusem articolul ref la chitanta separata
Mie mi se pare ca vor sa stranga o suma mare intr-un timp scurt pt niste reparatii amanate.

Ca sa ma incadrez in art.77 trebuie sa stiu termenul scadent pt plata. de la ala calculez 30 zile.
ORi, la fondul de reparatii, care este termenul scadent? Acelasi ca la listele de intretinere?

Insa undeva trebuie sa apara aceasta decizie "sociatia de proprietari poate stabili un sistem propriu de penalitati". Unde?
Intr-un PV al unei adunari, nu?
Daca nu e?
Ultima modificare: Vineri, 23 August 2019
manead, utilizator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
In principiu suma lunara pe care o aveți de plata pentru fondul de reparații trebuie sa apară în aceeași lista afișată lunar, cu toate cheltuielile, bineînțeles și cea de întreținere. Scadenta, deci, e la fel.

Decizia în care apare stabilirea fondului anual de reparații o puteți obține la cerere, în copie.

In ceea ce privește penalitățile, poate sa fie sau nu, se merge de multe ori la maximul prevazut de lege la art. 77.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Fondul de raparatii intra in cadrul intretinerii pe luna respectiva? Karina Gitlan Karina Gitlan Fondul de raparatii intra in intretinerea lunara? Se elibereaza chitanta separat? Se adauga penalitati? (vezi toată discuția)
Refuz incasare plata cote intretinere catalinbaloescu catalinbaloescu as dori sa stiu daca este legal ca ,comitetul sa refuze incasarea cotelor de intretinere motivand ca nu sunt achitate la zii cotele aferente fondului de ... (vezi toată discuția)
Unde reclam asociația de locatari? Acustic Acustic In cursul lunilor trecute nici o dată nu a corespuns suma de bani de pe vizier cu cea cerută de asociație. Mereu mi s-a spus că este vorba despre un fond ... (vezi toată discuția)