Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Ajutor de deces
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Ajutor de deces

Buna seara! Am și eu o dilema referitor la ajutorul de deces. Am depus actele in calitate de cel care sa ocupat de cheltuielile de înmormântare , dar am avut o surpriza in ideea in care din cei 5000 și ceva cât e ajutorul mi-au reținut cuantumul pensiei pe luna in care a decedat!! Și nu înțeleg de ce? Dacă ma puteți lumina!
Potrivit Legii 263/2010, sumele neîncasate de către pensionar, reprezentând pensia pe luna în care a avut loc decesul și/sau, după caz, drepturi restante de pensie, cuvenite și neîncasate până la deces, se plătesc soțului supraviețuitor, copiilor, părinților sau, în lipsa acestora, celorlalți moștenitori, în condițiile dreptului comun.