avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 506 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Proprire pe salariu
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Proprire pe salariu

Bună ziua. Ca imi poate lua din salariu un executor judecătoresc.?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 15:38, 24 August 2019
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Până la 50% din salariul lunar net.
Ultima modificare: Sâmbătă, 24 August 2019
Dapix, utilizator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Salariile și alte venituri periodice, pensiile acordate în cadrul asigurărilor sociale, precum și alte sume ce se plătesc periodic debitorului și sunt destinate asigurării mijloacelor de existență ale acestuia pot fi urmărite:
a) până la jumătate din venitul lunar net, pentru sumele datorate cu titlu de obligație de întreținere sau alocație pentru copii;

b) până la o treime din venitul lunar net, pentru orice alte datorii.

Dacă sunt mai multe urmăriri asupra aceleiași sume, urmărirea nu poate depăși jumătate din venitul lunar net al debitorului, indiferent de natura creanțelor, în afară de cazul în care legea prevede altfel.
Si daca mai am si alte rate .cum se împarte ?
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Legislatia nu prevede si modul de impartire daca aveti mai multe popriri , ci maximul care se poate retine.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Popriri salariat carmencalineata carmencalineata Buna ziua! Va rog a avea amabilitatea de a ma ajuta intr-o situatie: am primit pentru un salariat 4 adrese de infiintare a popririi pe salariu, 3 sunt de la ... (vezi toată discuția)
Poprire pe salariu Gabitimicescu73@gmail.com Gabitimicescu73@gmail.com Cat este procentul maxim de oprire din salariu? (vezi toată discuția)
Poprire sot si sotie roxana11277 roxana11277 Buna ziua! Pe cat la suta din salariu se poate face popriere in conditiile in care pentru aceeasi se opreste la ambii soti cu doi copii minori in intretinere? ... (vezi toată discuția)