Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Proprire pe salariu
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Proprire pe salariu

Bună ziua. Ca imi poate lua din salariu un executor judecătoresc.?
Până la 50% din salariul lunar net.
Dapix, utilizator
Salariile și alte venituri periodice, pensiile acordate în cadrul asigurărilor sociale, precum și alte sume ce se plătesc periodic debitorului și sunt destinate asigurării mijloacelor de existență ale acestuia pot fi urmărite:
a) până la jumătate din venitul lunar net, pentru sumele datorate cu titlu de obligație de întreținere sau alocație pentru copii;

b) până la o treime din venitul lunar net, pentru orice alte datorii.

Dacă sunt mai multe urmăriri asupra aceleiași sume, urmărirea nu poate depăși jumătate din venitul lunar net al debitorului, indiferent de natura creanțelor, în afară de cazul în care legea prevede altfel.
Si daca mai am si alte rate .cum se împarte ?
Legislatia nu prevede si modul de impartire daca aveti mai multe popriri , ci maximul care se poate retine.