Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Risc maternal
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Risc maternal

Buna ziua.momentan ma aflu in ccc (in data de 6 dec copilul va împlini 2 ani)...întrebarea mea este dacă sunt însărcinată iar cu al doilea copil pot intra din ccc1 in concediu de risc maternal fără a mai trebui sa îmi reiau activitatea?si după concediu de risc maternal pot beneficia de concediul de 126 de zile(maternal)?cum ar trebui sa procedez?multumesc!!
Intrarea in concediu de risc maternal se poate efectua numai daca nu sunt indeplinite anumite conditii ..

OUG 96/2003 privind protecția maternității la locurile de muncă
Vedeti art.5 si urmatoarele
[ link extern ]

Procedura de obtinere si acordare a concediului de risc maternal
www.avocatnet.ro/forum/discu...

Cornel Vasile, Consilier juridic