avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 909 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Risc maternal
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Risc maternal

Buna ziua.momentan ma aflu in ccc (in data de 6 dec copilul va împlini 2 ani)...întrebarea mea este dacă sunt însărcinată iar cu al doilea copil pot intra din ccc1 in concediu de risc maternal fără a mai trebui sa îmi reiau activitatea?si după concediu de risc maternal pot beneficia de concediul de 126 de zile(maternal)?cum ar trebui sa procedez?multumesc!!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 11:08, 24 August 2019
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Intrarea in concediu de risc maternal se poate efectua numai daca nu sunt indeplinite anumite conditii ..

OUG 96/2003 privind protecția maternității la locurile de muncă
Vedeti art.5 si urmatoarele
[ link extern ]

Procedura de obtinere si acordare a concediului de risc maternal
www.avocatnet.ro/forum/discu...

www.avocatnet.ro/forum/discu...
Ultima modificare: Sâmbătă, 24 August 2019
Cornel Vasile, Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua. sunt însărcinată in 24 de săptămâni, eu stiu ... Bmihela Bmihela Buna ziua. Sunt însărcinată in 24 de săptămâni, eu stiu ca sunt 2 tipuri de concedii in timpul sarcini unul este risc de sarcina de 120 de zile pe care ... (vezi toată discuția)
Concediu risc maternal Doinadoina38 Doinadoina38 Bună ziua , momentan sunt în CCC pana la data de 6.02.2019 ! Sunt insarcinata intr- o luna , întrebarea mea este dacă pot beneficia de concediu risc ... (vezi toată discuția)
Concediu risc maternal admivip05 admivip05 Bună dimineața, sunt însărcinată în 8 săptămâni și 5 zile. Meseria mea este de ospătar. Pot beneficia de concediu cu risc maternal dacă am ... (vezi toată discuția)