Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA COD TVA
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

COD TVA

Buna ziua,

Please help!

De cateva zile mi-am deschis o firma care are ca domeniu de activitate comertul.... Lucrez la o firma multinationala cu acelasi domneiu de activitate , asa ca firma este deschisa pe numele unei alte persoane. Vreau sa fac un business corect in care sa platesc tot ce inseamna obligatiuni catre stat si catre restul prestatorilor. Fiind la inceput doresc sa fie fara angajati dar , am nevoie de obtinerea codului de TVA deoarece va fi foarte greu sa-mi desfasor activitatea cu firme care au nevoie sa-si deduca TVA-ul. O firma de contabilitate mi-a propus ca se va ocupa de obtinerea acestuia fara sa am nevoie de acte doveditoare...., se va face o factura in valoare de 300000 lei catre o firma x care nu va inregistra factura , se va depune declaratia , dupa care aceasta factura se va storna sau anula , nu am inteles exact.

Din punstul meu de vedere nu este ok , dar vreau sa stiu care sunt riscurile.

Va multumesc!
click.ionut, utilizator
Buna ziua,

Exista chiar pe avocatnet un material pe tema asta:

Mai precis, solicitarea rapidă a codului de TVA se poate face în baza unei declarații care se transmite online pe e-guvernare.ro. Posibilitatea este valabilă numai la înregistrarea în scopuri de TVA atunci când cifra de afaceri este sub plafonul de scutire de 300.000 de lei și contribuabilul optează, totuși, pentru aplicarea regimului normal de TVA.

Decizia prin care se aprobă cererea de obținere a codului de TVA, în cazul în care documentul a fost depus online fără erori de validare, se emite în aceeași zi în care s-a depus solicitarea. Apoi, în 15 zile de la depunerea cererii, Fiscul verifică datele din declarația pe propria răspundere.

Cererea o gasiti la adresa de mai jos. Mai aveti nevoie de o persoana cu drept de semnatura electronica pe firma dvs. Completati declaratia pdf, validati , listati , semnati cu pix, scanati, reatasati la declaratia pdf si transmiteti online.Va prezentati la ANAF cu 010 la o zi-doua, ridicati decizia ptr cod de tva.Insa sa va ganditi in prealabil daca va avantajeaza tva la incasare, ptr ca o sa va intrebe la ghiseu cand ridicati decizia daca vreti sa aplicati sau nu.

Exclus cu varianta de facturare 300.000 lei, si restul filmului. Se obtine simplu cum v-am spus.

[ link extern ]
Constantin Vera, Contabil