Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Detin un SRL neplatitoare de TVA.
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Detin un SRL neplatitoare de TVA.

Buna ziua, detin un SRL neplatitor de TVA si m-ar interesa urmatoarele aspecte. Domeniul de activitate este 6311, in acest scop detin o platforma(site) pentru servicii de promovari online interne(activitati conexe).

1.Daca persoana care doreste serviciul este internationala factura pe care o emit ce trebuie sa contina? (factuare pe persoana fizica international - ma refer la detele persoanei care doreste promovarea)

2.Pentru astfel de servicii trebuie sa imi trec firma platitoare de TVA deoarece mi s-a spus doar daca trec de o anumita SUMA in EURO atunci sunt obligat sa o trec.
george-neagu, moderator
Buna ziua,

Ptr prestari servicii clienti nerezidenti e necesar sa obtineti cod special de tva inainte de emiterea unei facturi ptr clienti intracomunitari. Se solicita cu formularul 091 la Anaf.Dupa de depasiti 300000 lei sunteti obligat sa solicitati cod normal de tva. Iar dupa ce aveti cod normal de tva si facturati mai mult de 10000 eur servicii electronice, tr sa facturati cu tva din tara beneficiarului.
Constantin Vera, Contabil
Va multumesc pentru raspuns, stiti si cumva cam ce date trebuie sa trec pe viitor pentru a emite o factura intracomunitara pentru persoane fizice (ma refer de ce date am nevoie de la ei).
Treceti nume prenume adresa sau nume prenume cnp
Buna ziua, mai am cateva nelamuriri daca ma puteti ajuta:

1) Bun dupa aprobarea codului unic de TVA , cand voi factura persoanelor fizice nerezidente voi adauga la suma tva-ul nostru de 19% pana ce depasesc suma 300000 lei dupa care depun cerere pentru cod normal tva si pana la 10000 eur facturez la fel cu 19% , iar dupa ce depasesc suma facturez cu tva-ul din tara respectiva, am zis bine?

2) Sumele de mai sus sunt pe an / trimestru sau ...? (30000 lei respectiv cei 10000 eur)

3) Acum eu o sa prestez servicii de publicitate si catre firme straine aici am o dilema deoarece firmele straine imi emit ei o factura pentru serviciul care il prestez eu, acum eu trebuie sa fac alta factura pe suma respectiva sau trebuie sa inregistrez factura lor?