avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 194 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Inscriere in ROI PFA neplatitor de TVA
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Inscriere in ROI PFA neplatitor de TVA

Buna ziua,
Detin un PFA neplatitor de TVA din februarie 2013. Am inregistrat achizitii de la o firma din Cehia dar nu am prestat servicii/livrat bunuri decat pe teritoriul Romaniei. Trebuie sa ma inscriu in ROI?
Cel mai recent răspuns: Vlajoaga Robert PFA , Contabil 15:56, 21 Februarie 2014
Da, pentru achizitii de produse/servicii
Puteti sa imi spuneti va rog ce acte trebuie sa dapun si unde anume? Mentionez ca nu am depasit suma de 10000 eur si nici nu estimez ca o voi depasi.

Multumesc
Veti depune la finante declaratie 95 insotita de cazierul judiciar al titularului persoana fizica autorizata
10.000 E la curs 3.4 = 34.000 lei.
Dar daca estimati ca depasiti :
Mergeti la finante intai cu 091 sa vi se atribuie un cod de tva apoi cu 095( D 095 + cazier)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Achizitii intracomunitare - firma neplatitoare de tva Adinel84 Adinel84 Buna ziua, Am o firma neplatitoare de tva si vreau sa fac achizitii intraconunitare. Trebuie sa ma inregistrez in ROI, daca valoarea achizitiilor intr-un an ... (vezi toată discuția)
Achizitii intracomunitare pentru firma neplatitoare de tva maria-crina maria-crina Buna seara! Am urmatoarea speta: Firma infiintata in ianuare 2016, neplatitoare de tva, doreste sa faca achizitii intracomunitare de marfa , in valori mici ... (vezi toată discuția)
Prestari servicii intracomunitare laur17 laur17 Suntem o societate ce are ca obiect de activitate realizarea de site-uri web. Trebuie emisa o factura de prestari servicii (realizare site web) pentru un ... (vezi toată discuția)