Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Inscriere in ROI PFA neplatitor de TVA
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Inscriere in ROI PFA neplatitor de TVA

Buna ziua,
Detin un PFA neplatitor de TVA din februarie 2013. Am inregistrat achizitii de la o firma din Cehia dar nu am prestat servicii/livrat bunuri decat pe teritoriul Romaniei. Trebuie sa ma inscriu in ROI?
Da, pentru achizitii de produse/servicii
Puteti sa imi spuneti va rog ce acte trebuie sa dapun si unde anume? Mentionez ca nu am depasit suma de 10000 eur si nici nu estimez ca o voi depasi.

Multumesc
Veti depune la finante declaratie 95 insotita de cazierul judiciar al titularului persoana fizica autorizata
10.000 E la curs 3.4 = 34.000 lei.
Dar daca estimati ca depasiti :
Mergeti la finante intai cu 091 sa vi se atribuie un cod de tva apoi cu 095( D 095 + cazier)