Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Prescriere amenzi
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Prescriere amenzi

Buna ziua,

Am și eu niște neclarități asupra unor amenzi referitor la termenul de prescriptie

-IPJ IF 26.01.2011 prescrisa?
-Secția 19 Poliție 31.07.2015 prescrisa?
-B.R (brigada rutieră) 18.12.2010 prescrisa?
-IPJ IF 25.07.2015 prescrisa?
-B.R (brigada rutieră) 10.01.2015 prescrisa?
-RATB 03.01.2016 prescrisa?
-B.R (brigada rutieră) 23.04.2015 prescrisa?
-B.R (brigada rutieră) 03.06.2015 prescrisa?

Menționez ca eu am întrebat astăzi 27.08.2019 la Direcția Impozite și Taxe Locale și ei mi-au confirmat suma totala.

Întrebarea mea este se va prescrie vre una din taxe sau rămân de plătit?
Mulțumesc anticipat
Valerian
Potrivit art.215 alin.1 C.proc.fisc., dreptul organului de executare silită de a cere executarea silită a creanțelor fiscale se prescrie în termen de 5 ani de la data de 1 ianuarie a anului următor celui în care a luat naștere acest drept.

In speta, amenzile din 2015 si 2016 nu sunt prescrise.
Buna ziua,

Prescriptia dreptului de a cere executarea silita a obligatiei, adica a dreptului FISCULUI de a va urmari pentru ceea ce datorati, este de 5 ani, calculati de la data de 1 ianuarie a anului urmator celui in care s-a nascut obligatia.
In situatia dvs, prescriptia dreptului organului fiscal de a va executa pentru obligatiile nascute in 2010 a inceput sa curge de la 01.01.2011 si asa mai departe.
In masura in care nu exista cauze care au condus la suspendarea sau intreruperea termenului prescriptiei (cum ar fi infiintarea unei popriri sau efectuarea unei plati voluntare etc) calculul este simplu, insemnand ca pentru obligatiile nascute in 2010, prescriptia s-a implinit in 31.12.2015, iar pentru cele nascute in 2015-2016, termenul se va implini in 2021-2022.
Faptul ca termenul de prescriptie s-a implinit nu inseamna ca daca dvs platiti voluntar sumele prescrise, plata nu este valabila, fiindca prescriptia a operat doar in privinta dreptului de a va urmari pe calea executarii silite, nu in privinta dreptului de a primi aceste sume. Din aceasta cauza lucratorii de la finante locale va confirma toate sumele.
Sfatul meu este sa platiti doar ceea ce nu s-a prescris, daca va permit functionarii serviciului fiscal, sau sa cereti audienta la seful serviciului pentru a lamuri situatia.
Adina Lupascu, Practician in insolventa
amenzile se prescriu in termen de 5 ani, doar daca nu se ia nici o masura de executare silita.Daca s-a inceput executarea silita in cei 5 ani, nu se mai prescriu,