Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Ce se poate întâmpla dacă martorii pe care i-am ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Ce se poate întâmpla dacă martorii pe care i-am menționat în plângerea penală nu spun adevărul? Se pot întoarce lucrurile împotriva mea?

Daca fac o plangere penala si mentionez anumiti martori pentru a atesta veridicitatea celor mentionate in plangere, iar acestia nu mai spun ulterior adevarul, se pot intoarce lucrurile impotriva mea?
Manuela Rășină, administrator
Martorii sunt obligati sa declare adevarul, altfel, risca sa fie acuzati de marturie mincinoasa.
Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan”, Avocat
Sa presupunem totusi ca acestia nu vor declara adevarul.Ce se intampla atunci?
E normal ca daca una declarati si alta spun martorii e o problema. Ca sa fiti sigur purtati o discutie cu fiecare martor in particular in care il faceti sa descrie ce s-a intamplat. Il inregistrati cu telefonul. Daca se apuca sa "infloreasca" atunci le puneti inregistrarea.
Pai pt politie sa va pune problema: "cine are nasul mai lung?"
Deci, daca aveti si alte probe in favoarea plangerii penale, concluzia va fi usor de tras.
In caz contrar riscati sa va treziti pe aceeas banca cu paratul, martorii mincinosi si/sau corupti, etc... !
Faceti in prealabil, pe subiectul plangerii, inregistrari audio/vidéo ale martorilor.