avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 869 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Ce se poate întâmpla dacă martorii pe care i-am ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Ce se poate întâmpla dacă martorii pe care i-am menționat în plângerea penală nu spun adevărul? Se pot întoarce lucrurile împotriva mea?

Daca fac o plangere penala si mentionez anumiti martori pentru a atesta veridicitatea celor mentionate in plangere, iar acestia nu mai spun ulterior adevarul, se pot intoarce lucrurile impotriva mea?
Ultima modificare: Vineri, 30 August 2019
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: Demos , utilizator 22:06, 30 August 2019
4 din 4 utilizatori consideră
acest răspuns util
Martorii sunt obligati sa declare adevarul, altfel, risca sa fie acuzati de marturie mincinoasa.
Ultima modificare: Joi, 29 August 2019
Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan”, Avocat
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Sa presupunem totusi ca acestia nu vor declara adevarul.Ce se intampla atunci?
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
E normal ca daca una declarati si alta spun martorii e o problema. Ca sa fiti sigur purtati o discutie cu fiecare martor in particular in care il faceti sa descrie ce s-a intamplat. Il inregistrati cu telefonul. Daca se apuca sa "infloreasca" atunci le puneti inregistrarea.
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Pai pt politie sa va pune problema: "cine are nasul mai lung?"
Deci, daca aveti si alte probe in favoarea plangerii penale, concluzia va fi usor de tras.
In caz contrar riscati sa va treziti pe aceeas banca cu paratul, martorii mincinosi si/sau corupti, etc... !
Faceti in prealabil, pe subiectul plangerii, inregistrari audio/vidéo ale martorilor.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Retragere marturie mincinoasa prin semnatura martorului marturie marturie Intampin o situatie probabil des intalnita in justitie: declaratie de martor mincinoasa. Paratii au adus 2 martori care declara ca in urma cu 38 de ani, au ... (vezi toată discuția)
Reclamatie amenintare sau santaj geludelagara geludelagara Mi s-a facut o reclamatie pentru o amenintare si santaj care nu a avut loc, reclamantul are o problema personala cu mine, cum stau lucuririle, eu am fost la ... (vezi toată discuția)
Martor mincinos - cum actionez? hopeless1 hopeless1 as mai avea si eu o intrebare. de curand am avut un termen la un proces si s-au audiat niste martori partea adversa a adus doar un martor care a cam mintit ... (vezi toată discuția)