Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Pot beneficia de şomaj în situatia mea?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Pot beneficia de şomaj în situatia mea?

Bună ziua!
Am lucrat la o firmă timp de 6 ani si am avut contract de muncă nedeterminata,condiţiile în care lucram ma facut ca pe 3 iulie 2019 sa-mi dau demisia dar tot cu aceiaş dată sa ma angajez cu contract pe perioada determinata la alt angajator timp de doua luni pîna la 1 septembrie
Neavînd întrerupere între contracte voi putea beneficia de şomaj de la 1 sept până la gasirea unui alt loc de munca?
Mulţumesc anticipat!
Intr-adevar, veti putea beneficia de şomaj de la 1 septembrie.
Mulţumesc frumos pt raspuns!
Ce acte mi-ar fi necesare pentru întocmirea dosarului de şomaj?

Cornel Vasile a scris:

Intr-adevar, veti putea beneficia de şomaj de la 1 septembrie.

Acte necesare pentru inregistrarea unei persoane care indeplineste conditiile pentru acordarea indemnizatiei de somaj:
[ link extern ]