Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... despre somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

despre somaj

Buna.Spuneti-mi va rog daca in timpul soamajului ma angajez pot primi si salar si ceva din somaj?Si daca in timpul somajului imi face contract de 3 luni si apoi nu imi place ce lucrez pot sa-mi reiau somajul?multumesc astept raspuns
Buna. din cate stiu, daca in timpul somajului te angajezi, angajatorul beneficiaza de o prima de la stat in valoare de 500 lei parca, insa tu vei beneficia doar de salar. Daca dupa 3 luni iti dai demisia, nu poti beneficia de somaj, in schimb daca esti dat afara poti beneficia insa doar daca ai lucrat minim 1 an dupa perioada de somaj.sper sa iti fie de folos
Orice contract de munca incheiat in perioadda de somaj duce la intreruperea acestuia,exceptie face faptul ca daca lucrezi ca pfa,ii,etc si nu obtii un venit mai mare decat somajul,se poate.Sau daca doressti poti suspenda pe operioada de cel mult trei luni somajul,pt. gasirea unui loc de munca in UE,sigur acest lucru este valabil pt. cei disponibilizati conform ordonantei 116,dar nu stiu daca este valabila si pt. cei care sunt in somaj.
1. Daca in timp ce beneficiati de indemnizatie de somaj incheiati un CIM pe perioada nedeterminata atunci inceteaza plata indemnizatie de somaj dar veti primi in fiecare luna 30% din indemnizatia somaj pana se termina perioada de somaj la care ati avut dreptul.

2. Daca incheiati un CIM pe perioada determinata de pana la 12 luni se suspenda plata indemnizatiei de somaj care se va relua, de unde a ramas, dupa expirarea CIM.

Maryus_fzr:

Nu mai scrieti povestea cu cei 500 lei ca nu este adevarata.
MULTUMESC FRUMOS