Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... O pot desemna pe sora mea tutore al copilului, în caz ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

O pot desemna pe sora mea tutore al copilului, în caz că pățesc ceva, dacă tatăl lui trăiește?

Bună ziua, în cazul în care as dori sa numesc tutore legal asupra copilului meu pe sora mea s-ar putea in conditiile in care soțul meu traieste si suntem încă căsătoriți?? In cazul in care as păți ceva sora mea sa aiba drepturile mele asupra copilului. Va multumesc!

Manuela Rășină, administrator
tutore nu se poate numi deca in situatia in care ambii parinti sunt decedati sau decazuti din drepturile parintesti. Daca veti deceda, tatal e cel care va exercita autoritatea parinteasca.
Ce puteti face e sa va scrieti un testament in care sa scrieti ce doriti referitor la copilul dvs , pt ca pt motive exceptionale, autoritatea parinteasca poate fi exercitata si de alte persoane, si motivele pt care nu vreti sa stea cu tatal sau si poate ii foloseste sorei intr-un eventual proces cu tatal copilului.

gi-jane2, moderator
Intr adevar copilul minor este ocrotit prin parintii sai (ambii sau doar unul daca celalalt este decedat). Sfatul anterior este unica solutie, insa nu poate avea decat un rol emotional si nu poate fi adus la indeplinire prin constrangeri legale.

Codul civil reglementeaza notiunea Consiliul de familie care se instituie insa doar atunci când minorul se află în situaţia de a se institui tutela.

Tutela minorului se instituie atunci când ambii părinţi sunt, după caz, decedaţi, necunoscuţi, decăzuţi din exerciţiul drepturilor părinteşti sau li s-a aplicat pedeapsa penală a interzicerii drepturilor părinteşti, puşi sub interdicţie judecătorească, dispăruţi ori declaraţi judecătoreşte morţi, precum şi în cazul în care, la încetarea adopţiei, instanţa hotărăşte că este în interesul minorului instituirea unei tutele.

În cazul ocrotirii minorului prin părinţi, prin darea în plasament sau, după caz, prin alte măsuri de protecţie specială prevăzute de lege nu se va institui consiliul de familie.