avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 872 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare

Buna ziua. Am 64 ani (nascut in Mai 1955) si am lucrat din 1975 pana in anul 2000 cand am fost pensionat pe caz de boala
Zece(10) ani am lucrat in gr || de munca si vreau sa intreb daca pot sa ma pensionez de drept. Mentionez din nou ca am 25 de ani lucrati (din care 10 in gr || ) iar din 2000 pana in prezent sunt in pensie de boala . Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 11:44, 31 August 2019
10 ani de grupa II de munca aduc o reducere cu 2 ani a varstei standard de pensionare.
65-2=63 ani-limita de varsta.
Luati legatura cu casa locala si lamuriti aceste lucruri.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cand pot iesi la pensie? rupa rupa am vîrsta de 59 ani (13/09/1955). si ca vechime în munca 37 ani . Întrbabare - cind aș putea sa ma pensionez , indiferent de tipul de pensionare / ... (vezi toată discuția)
Pensie anticipata/limita de varsta? ioana.crisan ioana.crisan Buna ziua! am o intrebare:taica-meu are varsta de 59 ani si 3 luni,nascut in 1951,a lucrat efectiv 32 ani si are 10 luni gr I si 17 ani grupa II. As dori sa ... (vezi toată discuția)
La ce varsta patasanu patasanu Socrul meu este nascut in 1955 are o vechime in munca de 35 ani din care 15 ani grupa I de munca dar 65% si 20 ani grupa a IIde munca .As dori sa stiu si eu ... (vezi toată discuția)