Forum Discuţii juridice Executare silită Restituire avans antecontract
Discuție deschisă în Executare silită

Restituire avans antecontract

Am încheiat o promisiunea bilaterala de vânzare cumpărare pentru un imobil însă nu am obținut creditul necesar. Am in antecontract clauza care prevede ca se revine la situatia anterioara (cu restituirea avansului) in cazul in care banca nu acorda creditul. Data promisa pentru vânzare este 30 Septembrie. Iată întrebarile mele? Trebuie sa ma adresez unui executor sau unui avocat pentru restituirea avansului in cazul in care vânzătorul refuza plata? E necesar sa aștept termenul de 30 Septembrie sau pot începe deja procedura? Multumesc
Formulați o somație prin avocat solicitând rezoluțiunea contractului și repunerea părților în situația anterioară!
Dacă nu produce efectele, petitul expus va face obiectul unei cereri de chemare în judecată!
Multumesc

Daca data prevazuta in antecontrat pentru incheiere contratului de vanzare-cumparare este 30 septembrie 2019, va trebui sa asteptai implinirea acestui termen si apoi sa incepeti demersurile pentru restituire avansului.
Cabinet de Avocat - Ciurea Cristina, Avocat
Multumesc