Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... custodie minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

custodie minor

Buna ziua,
As avea urmatoarea speta:
Tatal unui minor in varsta de 3 ani a decedat in urma cu aproximativ jumatate de an. Mama copilului il neglijeaza. Ce sanse ar avea in instanta bunica paterna sa obtina custodia minorului?
Multumesc!
Conform Codului Civil, aveți această posibilitate, dacă copilului nu îi este bine în circumstanțele actuale.

Art. 399
Exercitarea autorităţii părinteşti de către alte persoane
(1) În mod excepţional, instanţa de tutelă poate hotărî plasamentul copilului la o rudă sau la o altă familie ori persoană, cu consimţământul acestora, sau într-o instituţie de ocrotire. Acestea exercită drepturile şi îndatoririle care revin părinţilor cu privire la persoana copilului.
(2) Instanţa stabileşte dacă drepturile cu privire la bunurile copilului se exercită de către părinţi în comun sau de către unul dintre ei.