Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Copii abuzati in familie !
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Copii abuzati in familie !

Buna seara , am si eu o intrebare si anume :

ce este de facut in cazul urmator ? 2 copii minori (gemeni fata si baiat in varsta de 16 acum) au fost incredintati mamei in urma unui divort dar custodia acestora este comuna , mama lucreaza in strainatate cu acte legale si tatal nu are servici de vreo 15 ani , copii fiind cu tatal lor la momentul acesta si le aplica rele tratamente si abuzeaza fetita .
Cum poate sa se acorde tutela altei persoane din familia mamei?
Reclamaţie la DGASPC, dovediţi abuzul, DGASPC va face demersurile pentru punerea minorilor în plasament.
Familia nu doreste sa plaseze copii doar sa ii scoata de la tata
la varsta asta pot pleca si singuri la rude sau puteti cere in instanta plasamentul la ruda respectiva.
Art. 399

Exercitarea autorităţii părinteşti de către alte persoane

(1) În mod excepţional, instanţa de tutelă poate hotărî plasamentul copilului la o rudă sau la o altă familie ori persoană, cu consimţământul acestora, sau într-o instituţie de ocrotire. Acestea exercită drepturile şi îndatoririle care revin părinţilor cu privire la persoana copilului.

(2) Instanţa stabileşte dacă drepturile cu privire la bunurile copilului se exercită de către părinţi în comun sau de către unul dintre ei.