avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1491 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Compet mat- ord presed URGENT PLS
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Compet mat- ord presed URGENT PLS

Speta: ord presed formulata de o soc com impotriva altei soc com pt predare niste bunuri
Ei formuleaza cererea la judecatorie, termen ff scurt , noi depunem intampinare si castigam.
In graba se pare ca nimeni nu si-a dat seama care era inst competenat, nici macar inst sesizata.
Reclamanta-recurenta face recurs, la tribunal. Primesc citatie, sadepun intampin si cu precizarea- sa raspund la except necompet relative mat a inst de fon. Probabil, trib s-a sesizat din oficiu ca el era competent sa judece in fon.
Dar de ce ii zice except rel? except necomp mat nu e absoluta?

CE FAC???
Formulez o intampinare la recurs, de respingere a recursului si pastrare a hot(care mie imi
convine)…? Si separat raspund la exceptie..? si defapt ce sa mai raspund……..?ca nu am cum sa motivez….. cand oricum presupun ca va admite exceptia
Si in cazul in care va admite exceptia, va casa hot si il va retine spre judec, voi fi citata din nou si va treb din nou sa depun intampinare?

PLS!! Am nevoie de o parere!!!
Am dreptate cu competenta, nu? Voi cum ati proceda?

Alte discuții în legătură

Intampinare mitica66 mitica66 Sunt parte in proces cu spitalul judetean Alexandria Teleorman.in anul 2012 am avut un accident de circulatie care este si accident de munca in acelasi timp in ... (vezi toată discuția)
Info proces recuperare taxa auto crysstyle crysstyle Sunt in proces pt recuperarea taxei auto si am primit o citatie sa depun : - copie intampinare si cu mentiunea de a depune raspunsul la cererea adresata ... (vezi toată discuția)
Nedepunere intampinare ramy84 ramy84 Instanta de fond a respins contestatia la executare formulata de catre contestator, iar acesta a formulat recurs, mentionand ca va depune motivele de fapt si ... (vezi toată discuția)