avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1063 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Vecinii de sub noi (chiriași) fumează la geam și ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Vecinii de sub noi (chiriași) fumează la geam și tot fumul ne intră în casă, dar proprietara nu e interesată de subiect. Ce se poate face, având în vedere că apartamentul e proprietate privată?

Buna ziua. Vecinii de sub noi (care stau in chirie) fumeaza la geam si tot fumul intra in casa noastra. Am un copil de un an care tuseste din cauza asta. Am vorbit cu proprietara, dar nu e interesata de subiect. Avand in vedere ca apartamentul e proprietate privata, ce se poate face? Cunosc legea privind fumatul, am cautat-o, dar in acest sens nu prevede nimic, sau poate nu stiu eu sa o interpretez. Multumesc.
Ultima modificare: Vineri, 13 Septembrie 2019
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: MrCod , utilizator 08:24, 17 Septembrie 2019
Sunt lucruri greu de "digerat".
Daca proprietarul aparrtamentului zice ca nu e interesata de subiect - poate ca va fi interesata de subiect daca este reclamata la ANAF ca are inchiriat apartamentul si nu are documente de inchiriere declarate la fisc...
Parerea mea:
1. Notificati in scris presedintele asociatiei de proprietari. Conducerea asociatiei ese obligata sa se implice si sa rezolve problema;
2. Notificati prin mail agentia de mediu din localitatea dvs., reclamati proprietarul. Chiriasii vor trebui sa respecte clauzele contractuale.
Mult succes!
2 din 4 utilizatori consideră
acest răspuns util
Este problema delicata care se poate solutiona daca exista respect si buna educatie
Asociatia de proprietari nu are nicio competenta sa impuna reguli in interiorul proprietatii private
Dacă ar fi existat respect și educație, nu aș fi cerut o parere juridică

ynocentta a scris:

Este problema delicata care se poate solutiona daca exista respect si buna educatie
Asociatia de proprietari nu are nicio competenta sa impuna reguli in interiorul proprietatii private

9 din 10 utilizatori consideră
acest răspuns util
Andrei,
Nu stiu ce asteptari aveti de la Forum.
Aici, toti suntem utilizatori si da, unii dintre noi au si studii juridice, dar chiar si acestia, daca va dau un sfat, o dau din bunavointa, dar sfatul primit nu il puteti folosi "oficial".
Vi s-a explicat ca ceea ce vi se intampla este chiar o situatie delicata si poate fi rezolvata amiabil sau cu constrangere, implicand proprietarul cat si chiriasii. A fost parerea noastra.
Daca chiar doriti sa cereti o parere juridica competenta (oficiala), va puteti adresa unei case de avocatura.
In acest caz, ne puteti informa (tot in acest topic) si pe noi cum ati "rezolvat" problema, pentru ca si alti useri sa afle calea rezolvarii acestei probleme.
Succes!
Ok. Multumesc frumos.
O zi buna.

Adam Grecu a scris:

Andrei,
Nu stiu ce asteptari aveti de la Forum.
Aici, toti suntem utilizatori si da, unii dintre noi au si studii juridice, dar chiar si acestia, daca va dau un sfat, o dau din bunavointa, dar sfatul primit nu il puteti folosi "oficial".
Vi s-a explicat ca ceea ce vi se intampla este chiar o situatie delicata si poate fi rezolvata amiabil sau cu constrangere, implicand proprietarul cat si chiriasii. A fost parerea noastra.
Daca chiar doriti sa cereti o parere juridica competenta (oficiala), va puteti adresa unei case de avocatura.
In acest caz, ne puteti informa (tot in acest topic) si pe noi cum ati "rezolvat" problema, pentru ca si alti useri sa afle calea rezolvarii acestei probleme.
Succes!

Alte discuții în legătură

Miros tigara de la vecin Irina_sebea Irina_sebea Buna seara, Eu stau la etajul 4 si in fiecare zi simt miros de tigara in balcon sau camera. Mirosul de tigara vine de la vecinul de sub mine, care fumeaza ... (vezi toată discuția)
Fumat in afara geamului de la bucatarie, fumul imi intra in casa degetel2013 degetel2013 Buna ziua. Ma confrunt cu o problema, in apartamentul vecin sunt doi fumatori care au obiceiul sa fumeze in afara locuintei mai exact in afara geamului de la ... (vezi toată discuția)
Legea fumatului in romania alexutza_r_m alexutza_r_m Buna ziua. Am si eu o problema si va rog mult de tot sa ma ajutati. Locuiesc intr-un bloc de 10 etaje, la etajul 6. De curand s-au mutat vecini noi la etajul ... (vezi toată discuția)