Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... achizitie apartament pe baza de antecontract termen ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

achizitie apartament pe baza de antecontract termen finalizare nerespectat

Buna ziua,am achizitionat un apartament care nu va fi finalizat la termenul stabilit, pot obtine ceva despagubiri pe baza antecontractului?Precizez ca
dezvoltatorul ne-a spus ca trebuie sa refacem antecontractul deoarece termenul de predare va fi altul. Multumesc
Daca v-ati indeplinit obligatiile din promisiunea de v/c si exista clauze privind penalizari pentru depasirea termenului de predare exista motive sa cereti despagubiri dezvoltatorului in baza clauzelor din promisiune. Credeti ca dezvoltatorului v-ar fi iertat daca nu v-ati fi indeplinit obligatiile?
Termenul de predare a imobilului poate fi modificat, prin simpla manifestare a partilor antecontractului de vanzare-cumparare.

Totusi,din ce motiv constructia nu a fost finalizata?

Va puteti interesa de istoricul societatii dezvoltatoare.

Este aceasta societate solvabila, asa incat sa va adresati instantei de judecata?

In ipoteza rezolutiunii antecontractului de vanzare-cumparare, si a repunerii in situatia anterioata, puteti obtine avansul remis,daune -interese pentru prejudiciul cauzat .( avansul va fi restituit conform clauzei contractuale ).

Veti putea initia executarea silita , in toate formele sale, insa in patrimoniul societatii trebuie sa existe bunuri, venituri, asa incat executarea sa fie una efectiva.

Prin site-ul www.portal.just.ro puteti cauta litigiile in care a fost implicata societatea cu care ati perfectat antecontractul de vanzare-cumparare.

Consultati un avocat.

Cititi cu atentie antecontractul sau mergeti la un avocat care sa il studieze pt a vedea exact conditiile contractuale si obligatiile asumate.

De principiu aveti la dispozitie fie prelungirea termenului contractual, fie restituirea avansului cu sau fara daune, fie obligarea promitentului la incheierea actului. Fiecare din aceste cai depind au costuri diferite, sansele de castg le apreciaza in concret un avocat si - ma repet - depind f mult de ceea ce ati semnat in antecontract.