avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 988 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Am rămas gravidă cât soțul era în penitenciar, ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Am rămas gravidă cât soțul era în penitenciar, dar după ce a ieșit a recunoscut că m-a folosit. Vreau să divorțez și să am doar eu drepturi asupra copilului, cum să fac?

Buna ziua! Am cunoscut un băiat innchis l-am așteptat 3 ani de zile intre timp ne am cununat acolo în penitenciar odată ieșit mi a recunoscut că doar sa folosit de mine asta după ce am rămas însărcinată cu el acum nu vrea sa îmi acorde divorțul cu motivul că el vrea să aibă drepturi la copil asta după ce ma gonit și mi-a sp că el nu vrea nici un copil și să fac ce vrea că nu-l interesează copilul as vrea până nasc sa pot sa divorțez și să mi trec copilul pe numele meu. ce trebuie sa fac? Mulțumesc!
Ultima modificare: Sâmbătă, 7 Septembrie 2019
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 08:08, 10 Septembrie 2019
Ca poarta numele dvs, nu are legatura cu filiatia. Va purta numele dvs, dar tot pe el il va avea ca tata.
Daca vreti sa incercati ca aveti alt tata la copil. divortati, luati-va numele anterior si casatoriti-va cu altul inainte de a naste. Asa aveti un copil nascut in casatorie.. alta casatorie. Nu aveti niciun fals, insa sigur ca riscati ca tatal biologic sa intenteze un proces de tagada de paternitate. Stand prin puscarii.. are timp.


Mai aveti varianta sa va asumati situatia.. pana la urma trebuie sa va asumati ca v-ati casatorit cu un puscarias si ati facut copil cu el.
Ultima modificare: Luni, 9 Septembrie 2019
gi-jane2, moderator
Eu asta mi-am asumat numai că după ce a ieșit din pușcărie am rămas gravidă și când a aflat a spus că el nu vrea copil și ma gonit zicând îmi că sa folosit de mine că nu era ceva serios așa cum mă mințise in timp ce era inchis

gi-jane2 a scris:

Ca poarta numele dvs, nu are legatura cu filiatia. Va purta numele dvs, dar tot pe el il va avea ca tata.
Daca vreti sa incercati ca aveti alt tata la copil. divortati, luati-va numele anterior si casatoriti-va cu altul inainte de a naste. Asa aveti un copil nascut in casatorie.. alta casatorie. Nu aveti niciun fals, insa sigur ca riscati ca tatal biologic sa intenteze un proces de tagada de paternitate. Stand prin puscarii.. are timp.


Mai aveti varianta sa va asumati situatia.. pana la urma trebuie sa va asumati ca v-ati casatorit cu un puscarias si ati facut copil cu el.

Și acum sa răzgândit că el vrea să aibă drepturi ...după ce ma umilit și ma jignit și ma gonit

gi-jane2 a scris:

Ca poarta numele dvs, nu are legatura cu filiatia. Va purta numele dvs, dar tot pe el il va avea ca tata.
Daca vreti sa incercati ca aveti alt tata la copil. divortati, luati-va numele anterior si casatoriti-va cu altul inainte de a naste. Asa aveti un copil nascut in casatorie.. alta casatorie. Nu aveti niciun fals, insa sigur ca riscati ca tatal biologic sa intenteze un proces de tagada de paternitate. Stand prin puscarii.. are timp.


Mai aveti varianta sa va asumati situatia.. pana la urma trebuie sa va asumati ca v-ati casatorit cu un puscarias si ati facut copil cu el.

explicati-i ca va avea si obligatii, nu doar drepturi, aici va fi o problema pt el.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Paternitate copil in timpul casatoriei/ dupa divort abc123 abc123 As dori sa stiu cum poate fi recunoscut ca tata al copilului pe care il voi naste in luna martie prietenul meu (tatal real al copilului) avand in vedere ca ... (vezi toată discuția)
Divort, sarcina in perioada procesului Alecsandra_88 Alecsandra_88 Buna ziua, As dori sa stiu care este situatia din punct de vedere juridic in cazul urmator: - in momentul de fata eu sunt in divort dar am un alt partener. ... (vezi toată discuția)
Stabilirea paternitatii - mai complicat dana242000 dana242000 Buna ziua, sunt noua pe acest forum si as vrea sa va adresez o intrebare: sunt in plin proces de divort si custodie cu sotul - in urma casatoriei a ... (vezi toată discuția)