Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Am rămas gravidă cât soțul era în penitenciar, ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Am rămas gravidă cât soțul era în penitenciar, dar după ce a ieșit a recunoscut că m-a folosit. Vreau să divorțez și să am doar eu drepturi asupra copilului, cum să fac?

Buna ziua! Am cunoscut un băiat innchis l-am așteptat 3 ani de zile intre timp ne am cununat acolo în penitenciar odată ieșit mi a recunoscut că doar sa folosit de mine asta după ce am rămas însărcinată cu el acum nu vrea sa îmi acorde divorțul cu motivul că el vrea să aibă drepturi la copil asta după ce ma gonit și mi-a sp că el nu vrea nici un copil și să fac ce vrea că nu-l interesează copilul as vrea până nasc sa pot sa divorțez și să mi trec copilul pe numele meu. ce trebuie sa fac? Mulțumesc!
Manuela Rășină, administrator
Ca poarta numele dvs, nu are legatura cu filiatia. Va purta numele dvs, dar tot pe el il va avea ca tata.
Daca vreti sa incercati ca aveti alt tata la copil. divortati, luati-va numele anterior si casatoriti-va cu altul inainte de a naste. Asa aveti un copil nascut in casatorie.. alta casatorie. Nu aveti niciun fals, insa sigur ca riscati ca tatal biologic sa intenteze un proces de tagada de paternitate. Stand prin puscarii.. are timp.

Mai aveti varianta sa va asumati situatia.. pana la urma trebuie sa va asumati ca v-ati casatorit cu un puscarias si ati facut copil cu el.
gi-jane2, moderator
Eu asta mi-am asumat numai că după ce a ieșit din pușcărie am rămas gravidă și când a aflat a spus că el nu vrea copil și ma gonit zicând îmi că sa folosit de mine că nu era ceva serios așa cum mă mințise in timp ce era inchis

gi-jane2 a scris:

Ca poarta numele dvs, nu are legatura cu filiatia. Va purta numele dvs, dar tot pe el il va avea ca tata.
Daca vreti sa incercati ca aveti alt tata la copil. divortati, luati-va numele anterior si casatoriti-va cu altul inainte de a naste. Asa aveti un copil nascut in casatorie.. alta casatorie. Nu aveti niciun fals, insa sigur ca riscati ca tatal biologic sa intenteze un proces de tagada de paternitate. Stand prin puscarii.. are timp.

Mai aveti varianta sa va asumati situatia.. pana la urma trebuie sa va asumati ca v-ati casatorit cu un puscarias si ati facut copil cu el.

Și acum sa răzgândit că el vrea să aibă drepturi ...după ce ma umilit și ma jignit și ma gonit

gi-jane2 a scris:

Ca poarta numele dvs, nu are legatura cu filiatia. Va purta numele dvs, dar tot pe el il va avea ca tata.
Daca vreti sa incercati ca aveti alt tata la copil. divortati, luati-va numele anterior si casatoriti-va cu altul inainte de a naste. Asa aveti un copil nascut in casatorie.. alta casatorie. Nu aveti niciun fals, insa sigur ca riscati ca tatal biologic sa intenteze un proces de tagada de paternitate. Stand prin puscarii.. are timp.

Mai aveti varianta sa va asumati situatia.. pana la urma trebuie sa va asumati ca v-ati casatorit cu un puscarias si ati facut copil cu el.

explicati-i ca va avea si obligatii, nu doar drepturi, aici va fi o problema pt el.