Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Jumatate de norma, calcul vechime in munca
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Jumatate de norma, calcul vechime in munca

Buna ziua,
In perioada 1991-1992 am lucrat 5 luni cu jumatate de norma, 4 ore. Am implinit anul acesta varsta de pensionare pentru limita de varsta. De la Casa de pensii am primit raspunsul ca cele 5 luni lucrate nu se considera perioada intreaga de munca, adica nu se iau tot 5 luni la calculul vechimii in munca fiind perioada lucrata inainte de aparitia legii ( din2013) care reglementeaza ca timpul partial de munca, respectiv jumătate de norma, se calculeaza ca vechime in munca tot norma intreaga . Mi se pare discriminatoriu sa fie asa cum mi s-a spus telefonic de la Casa de pensii, atâta timp cat eu ma pensionez dupa aparitia legii . Rog raspunsuri competente! Mulțumesc!
Se ia in calcul legislatia in vigoare pentru perioada respectiva ...