Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Chiriaș (acte necesare administratorului
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Chiriaș (acte necesare administratorului

Buna ziua, as vrea sa știu dacă eu in calitate de chiriașă sunt obligata sa dau o copie după actul meu de identitate administratorei, nu mi s a cerut niciodată până acum și proprietara este de acord cu mine, zice că nu vede de ce i ar trebui copie adminsitratorei după actele mele când deja au copie după actele proprietarei.
Cpnform dispozitii in vigoare orice persoana care domiciliaza provizoriu minimum 15 zile/luna sau definitiv in condominiu are obligatia legala sa prezinte la asociatia de proprietari documentele pentru a fi inregistrat in cartea de imobil si a fi luat in baza de calcul cote lunare de intretinere
L nr 196/2018
Art. 30. -
(1) Proprietarii din condominii au obligația să notifice președintelui orice schimbare intervenită în structura și numărul membrilor familiei prin deces, căsătorii sau nașteri, persoanele luate în spațiu, precum și locatarii/comodatarii ca urmare a închirierii sau a împrumutării locuinței.
ynocentta, utilizator