Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Vânzare auto
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Vânzare auto

Bună seara! În anul 2015 am cumpărat o mașină iar vânzătorul nu îmi poate elibera un certificat fiscal. Pot depune o plângere ptr înșelare în acest caz?
Buna ziua,

Sancțiunea pentru neinmanarea certificatului de rol fiscal la momentul semnării contractului este nulitatea absoluta a contractului, sanctiunea e prevăzută in codul de procedura fiscală. In măsura in care se dovedește ca vanz nu era proprietar da se poate merge pe înșelăciune.