avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 635 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Bună ziua am și eu o problema cu actele de vânzare ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Bună ziua am și eu o problema cu actele de vânzare cumpărare ...

Bună ziua am și eu o probelema cu actele de vânzare cumpărare la o mașină. În urma cu 2 ani am achiziționat o mașină (era duminica) am făcut actele de vânzare cumpărare și urmând ca luni sa scoată certificatul fiscal. Când m-am întâlnit a 2 a zi cu el mi-a zis ca nu are cum sa scoată certificatul fiscal ca are amenzi și când plătește amenzile îl scoate și mi-l da. După vreo 2-3 luni l-am întrebat iar și mia rasp ca are amenzi multe și nu poate sa le achite anul asta și ca anul care vine le achita și mi-l da. El a zis sa facem un contract decomodat pe un an ca să pot sa circul și eu cu mașina în timpul asta sa poată plății datoriile, și în ziua de azi are amenzi ce pot s fac în cazul asta??
Cel mai recent răspuns: MihaiC1989 , utilizator 10:11, 15 Martie 2021
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna ziua,

Puteti sa solicitați instantei de judecata sa constate nulitatea absoluta a contractului de vanzare-cumparare pentru neinmanarea certificatului de rol fiscal. Odata cu nulitatea absoluta se desființează contractul și partile sunt repuse in situatia anterioara încheierii contractului de vanzare-cumparare.
Mulțumesc frumos

Cabinet de Avocat - Oancea Jasmine a scris:

Buna ziua,

Puteti sa solicitați instantei de judecata sa constate nulitatea absoluta a contractului de vanzare-cumparare pentru neinmanarea certificatului de rol fiscal. Odata cu nulitatea absoluta se desființează contractul și partile sunt repuse in situatia anterioara încheierii contractului de vanzare-cumparare.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Vânzare auto Semplino78 Semplino78 Bună seara! În anul 2015 am cumpărat o mașină iar vânzătorul nu îmi poate elibera un certificat fiscal. Pot depune o plângere ptr înșelare în acest ... (vezi toată discuția)
Am achiziționat o mașină second de la persoana juridică care ... Nutz21 Nutz21 Am achiziționat o mașină second de la persoana juridică care mi-a dat factura fiscală și certificatul de înregistrare a societății. Eu până să o ... (vezi toată discuția)
Cine ma poate ajunta cu sfat am cumpărat o mașină și nu m-a ... MihaiC1989 MihaiC1989 Cine ma poate ajunta cu sfat am cumpărat o mașină și nu mi-a dat certificatul fiscal (vezi toată discuția)