Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Există o limită pentru alcoolemie în sânge, ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Există o limită pentru alcoolemie în sânge, cutumiară, până la care instanțele de judecată pot dispune amânarea aplicării pedepsei?

Buna ziua. Exista o limita pentru alcoolemie in sange, cutumiara, pana la care instantele de judecata pot dispune amanarea aplicarii pedepsei?
Manuela Rășină, administrator
Valoarea alcoolemiei din sange nu este singurul criteriu in baza caruia se face individualizarea. Individualizarea pedepsei se face in functie de circumstantele reale si personale.
In art. 336 din Codul penal , ca sanctiuni sunt prevazute pedeapsa cu inchisoarea ( care poate fi individualizata prin amanarea aplicarii pedepsei , conform art. 83 din Codul penal ) sau amenda penala.

Sanctiunile sunt alternative.

Cea mai avantajoasa este amanarea aplicarii pedepsei, care nu reprezinta o forma de condamnare, ci o forma de supraveghere.

Aceasta nu atrage anularea permisului de conducere, ci suspendarea, pe o perioada de 90 de zile.

Amenda penala, insa, reprezinta o veritabila condamnare, antecendent penal.

Permisul de conducere este anulat, redobandirea putand sa aiba loc in termen de 6 luni de la data platii amenzii penale (ori de la stingerea acesteia, in orice alta modalitate).

Suspendarea sub supraveghere, conform art 91 din Codul penal, atrage anularea permisului de conducere, redobandirea putand fi efectuata in termen de 1 an de la ramanerea definitiva a hotararii judecatoresti.