avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 619 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Asociația de proprietari vrea să ii dau copie după ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Asociația de proprietari vrea să ii dau copie după actele de proprietate. Sunt legale aceste pretenții?

In opinia mea este ilegal ca presedintele sa imi ceara sa ii dau o copie dupa actul de proprietate. In baza carei legi, articol?
Da e firesc sa ii arat actul de proprietate daca vreau sa ma inscriu in asociatia de proprietari. In rest e treaba mea si nu vad de ce sa ii dau lui o copie.
Ultima modificare: Luni, 16 Septembrie 2019
Manuela Rășină, administrator
''...c) preşedinţii asociaţiilor de proprietari sunt obligaţi să actualizeze, în
baza actelor de proprietate asupra locuinţelor şi/sau spaţiilor cu altă destinaţie
decât aceea de locuinţă din condominiu, toate informaţiile privind
proprietăţile, suprafeţele şi cotele-părţi indivize aferente acestora, în vederea
calculului cotelor de contribuţie la cheltuielile asociaţiei pentru respectiva..''

Legea 196/2018
Pentru corecta si completa dv informare studiati disp L nr 196/2018 si disp O.U.G. nr. 97 din 2005 privind evidența, domiciliul, reședința și actele de identitate ale cetățenilor români” –
In calitate de persoana care domiciliaza provizoriu sau defintiv in condominiu va revine obligatia legala sa prezentati asociatiei e proprietari anumite documente legal prevazute
3 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
Da am precizat si eu ca trebuie sa prezint actele nu sa las copie la Asociatie .... sunt 2 chestii diferite. De ce ar trebui sa las copie?
Puteti lasa o copie si sa taiati datele sensibile (cod iban, suma platita la apartament ...).
2 din 4 utilizatori consideră
acest răspuns util


corcodel62
opinia dvs. este foarte corecta.
Daca presedintele insista rugati-l sa va arate articolul de lege care ii sustine cerere.

Alte discuții în legătură

Administratorul imi cere copie dupa contractul de vanzare-cumparare Ciprian Melinte Ciprian Melinte Buna ziua, Administratorul imi cere copie dupa contractul de vanzare-cumparare pentru arhivare desi in noua lege nr.196/2018 nu se specifica asa ceva ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, sunt proprietarii obligati sa faca dovada catre presedinte ... MARIUC MARIUC Buna ziua, Sunt proprietarii obligati sa faca dovada catre presedinte ca sunt proprietari in acte? Daca este sau nu obligatoriu aceasta actiune, scrisorile ... (vezi toată discuția)
Copie legalizata la asociatia de proprietari? kau kau Buna ziua, Presedintele asociatiei imi solicita copie legalizata a contractului de v-c. a imobilului pe care il detin, asta dupa ce i-am transmis o copie ... (vezi toată discuția)