Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Asociația de proprietari vrea să ii dau copie după ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Asociația de proprietari vrea să ii dau copie după actele de proprietate. Sunt legale aceste pretenții?

In opinia mea este ilegal ca presedintele sa imi ceara sa ii dau o copie dupa actul de proprietate. In baza carei legi, articol?
Da e firesc sa ii arat actul de proprietate daca vreau sa ma inscriu in asociatia de proprietari. In rest e treaba mea si nu vad de ce sa ii dau lui o copie.
Manuela Rășină, administrator
''...c) preşedinţii asociaţiilor de proprietari sunt obligaţi să actualizeze, în
baza actelor de proprietate asupra locuinţelor şi/sau spaţiilor cu altă destinaţie
decât aceea de locuinţă din condominiu, toate informaţiile privind
proprietăţile, suprafeţele şi cotele-părţi indivize aferente acestora, în vederea
calculului cotelor de contribuţie la cheltuielile asociaţiei pentru respectiva..''

Legea 196/2018
Pentru corecta si completa dv informare studiati disp L nr 196/2018 si disp O.U.G. nr. 97 din 2005 privind evidența, domiciliul, reședința și actele de identitate ale cetățenilor români” –
In calitate de persoana care domiciliaza provizoriu sau defintiv in condominiu va revine obligatia legala sa prezentati asociatiei e proprietari anumite documente legal prevazute
Da am precizat si eu ca trebuie sa prezint actele nu sa las copie la Asociatie .... sunt 2 chestii diferite. De ce ar trebui sa las copie?
Puteti lasa o copie si sa taiati datele sensibile (cod iban, suma platita la apartament ...).

corcodel62
opinia dvs. este foarte corecta.
Daca presedintele insista rugati-l sa va arate articolul de lege care ii sustine cerere.