Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale ORDONANÅ¢A GUVERNULUI nr. 27/2002 privind ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

ORDONANŢA GUVERNULUI nr. 27/2002 privind reglementarea activităţii de soluţionare a petiţiilor

as dori sa-mi precizati ce se intelege prin"societate comerciala de interes judetean sau local"....va multumesc.
În sensul legii 215 din 23 aprilie 2001 -Legea administraţiei publice locale, termenii şi expresiile de mai jos au următoarele semnificaţii:
g) organisme prestatoare de servicii publice şi de utilitate publică de
interes local sau judeţean - denumirea generică ce include:

1. instituţii publice şi servicii publice înfiinţate şi organizate prin hotărâri
ale autorităţilor deliberative, denumite în continuare instituţii şi servicii
publice de interes local sau judeţean;
2. societăţi comerciale şi regii autonome înfiinţate sau reorganizate prin
hotărâri ale autorităţilor deliberative, denumite în continuare societăţi
comerciale şi regii autonome de interes local sau judeţean;

3. asociaţii de dezvoltare intercomunitară;
4. furnizori de servicii sociale, de drept public ori privat, care acordă
servicii sociale în condiţiile prevăzute de lege;
5. asociaţii, fundaţii şi federaţii recunoscute ca fiind de utilitate publică, în
condiţiile legii;
6. operatori de servicii comunitare de utilităţi publice locale sau judeţene;
Potrivit Legii administratiei publice locale nr. 215/2001:
Art. 1.
(2) In sensul prezentei legi, termenii si expresiile de mai jos au urmatoarele semnificatii:
g) organisme prestatoare de servicii publice si de utilitate publica de interes local sau judetean - denumirea generica ce include:
1. institutii publice si servicii publice infiintate si organizate prin hotarari ale autoritatilor deliberative, denumite in continuare institutii si servicii publice de interes local sau judetean;
2. societati comerciale si regii autonome infiintate sau reorganizate prin hotarari ale autoritatilor deliberative, denumite in continuare societati comerciale si regii autonome de interes local sau judetean;