avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 207 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Cum se calculează poprirea din salariu când se ...
Discuție deschisă în Executare silită

Cum se calculează poprirea din salariu când se specifică "până la 1/3 din venitul lunar net"?

Conform art 729 alin 1, lit b din Codul Civil salariile pot fi urmarite pana la o treime din venitul lunar net.

De ce se specifica termenul "pana la 1/3"?

Salariatul meu, sustine ca din 1/3 se scade cosul minim zilnic, ceea ce mi se pare o aberatie.
Daca ar fi sa tin cont de cosul zilnic, ar trebui ca, in loc de o poprire de 900 lei pe luna, sa retinem doar 100 lei/luna. Totalul sumei poprite este de aprox 20.000 lei.
Va rog sa ma ajutati, nu stiu cum sa il combat pe colegul.

Multumesc
Ultima modificare: Vineri, 13 Septembrie 2019
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: Quartila , utilizator 08:26, 14 Septembrie 2019
La stabilirea venitului net lunar nu se iau in calcul tichetele de masa.
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util


a_camelia a scris:

Conform art 729 alin 1, lit b din Codul Civil salariile pot fi urmarite pana la o treime din venitul lunar net.

De ce se specifica termenul "pana la 1/3"?

Salariatul meu, sustine ca din 1/3 se scade cosul minim zilnic, ceea ce mi se pare o aberatie.
Daca ar fi sa tin cont de cosul zilnic, ar trebui ca, in loc de o poprire de 900 lei pe luna, sa retinem doar 100 lei/luna. Totalul sumei poprite este de aprox 20.000 lei.
Va rog sa ma ajutati, nu stiu cum sa il combat pe colegul.

Multumesc

In fond, ce va "doare" ca suma este de 20.000 sau 2.000?!
Sau ca popriti 100 sau 900 ?!

Ideea este ca, nu conteaza ce scrie in CCiv, conteaza ce v-a transmis executorul judecatoresc ce pune in aplicare o sentinta definitiva.
Daca scrie ca se popreste 1/3 ,atata se popreste din net.

In CCiv formularea este la modul general, pentru ca instanta sa poata aplica prevederile la modul particular.
Asadar, o treime, reprezinta chiar o treime din salariu, Fara alte calcule sau reduceri adiacente,

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Poprire pe salariu danny2011 danny2011 Am un titlu executoriu de executare silita, hotarare judecatoreasca definitiva si irevocabila. M-am dus cu ea la executorul judecatoresc si am convenit ca ... (vezi toată discuția)
Calcul poprire alexandraoana alexandraoana Buna ziua. Cum se calculeaza suma de plata in cazul unei popriri in valuta, de exemplu poprirea este pentru suma de 2.000 EUR si 3.000 LEI cheltuieli de ... (vezi toată discuția)
Sunt persoana juridica, am un angajat caruia i s a impus o poprire ... nicolas28 nicolas28 Sunt persoana juridica, am un angajat caruia i s a impus o poprire , este o datorie de 2500 lei din anul 2005, acest salariat nu detine card si banii de ... (vezi toată discuția)