Forum Discuţii juridice Executare silită Cum se calculează poprirea din salariu când se ...
Discuție deschisă în Executare silită

Cum se calculează poprirea din salariu când se specifică "până la 1/3 din venitul lunar net"?

Conform art 729 alin 1, lit b din Codul Civil salariile pot fi urmarite pana la o treime din venitul lunar net.

De ce se specifica termenul "pana la 1/3"?

Salariatul meu, sustine ca din 1/3 se scade cosul minim zilnic, ceea ce mi se pare o aberatie.
Daca ar fi sa tin cont de cosul zilnic, ar trebui ca, in loc de o poprire de 900 lei pe luna, sa retinem doar 100 lei/luna. Totalul sumei poprite este de aprox 20.000 lei.
Va rog sa ma ajutati, nu stiu cum sa il combat pe colegul.

Multumesc
Manuela Rășină, administrator
La stabilirea venitului net lunar nu se iau in calcul tichetele de masa.

a_camelia a scris:

Conform art 729 alin 1, lit b din Codul Civil salariile pot fi urmarite pana la o treime din venitul lunar net.

De ce se specifica termenul "pana la 1/3"?

Salariatul meu, sustine ca din 1/3 se scade cosul minim zilnic, ceea ce mi se pare o aberatie.
Daca ar fi sa tin cont de cosul zilnic, ar trebui ca, in loc de o poprire de 900 lei pe luna, sa retinem doar 100 lei/luna. Totalul sumei poprite este de aprox 20.000 lei.
Va rog sa ma ajutati, nu stiu cum sa il combat pe colegul.

Multumesc

In fond, ce va "doare" ca suma este de 20.000 sau 2.000?!
Sau ca popriti 100 sau 900 ?!

Ideea este ca, nu conteaza ce scrie in CCiv, conteaza ce v-a transmis executorul judecatoresc ce pune in aplicare o sentinta definitiva.
Daca scrie ca se popreste 1/3 ,atata se popreste din net.

In CCiv formularea este la modul general, pentru ca instanta sa poata aplica prevederile la modul particular.
Asadar, o treime, reprezinta chiar o treime din salariu, Fara alte calcule sau reduceri adiacente,