Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... 118/1990
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Tatal meu a fost detinut politic in perioada 1949-1958 , el a primit pensie (indemnizatzie decret lege 118/1990) , in anul 2018 tatal meu a decedat . Pot primi pensie de urmas ?
Potrivit actului normativ, citat de dvs., in cazul celor decedați, urmașii acestora au dreptul la pensie de urmaș în condițiile legii, cu luarea în calcul a vechimilor stabilite potrivit prezentului decret-lege.