Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pot beneficia de legea 118/90 ca urmaș ?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pot beneficia de legea 118/90 ca urmaș ?

Buna ziua,antonio ma numesc si am 42 de ani,tatăl meu (decedat)a fost deținut politic 3 ani si a beneficiat de legea 118/90.Pot beneficia ca urmaș de pensie în baza legii 118/90?si daca pot beneficia ce acte îmi trebuie și unde le pot depune.
Mentionez ca nu am nici un venit in momentul de față.
Toni77, utilizator
Decretul 118/1990
art.3
(2) În cazul celor decedaţi, urmaşii acestora au dreptul la pensie de urmaş în condiţiile legii, cu luarea în calcul a vechimilor stabilite potrivit prezentului decret-lege.

Adresati-va Casei de Pensii...
Cornel Vasile, Consilier juridic