Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Faliment
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Faliment

Buna ziua . in urma cu cateva luni am intrat ca asociat cu procent de 23% intr-o firma toate ok pe vremea aceea. Dupa cateva luni m-am trezit ca sunt asociat 57% apoi ca aceea firma avea un credit de 6 miliarde la banca care administratorul si asociatul celalt nu au platit nimic . eu in acest timp nu am primit procente din firma nu nimic . intrebarea mea este ce raspundere am eu pt aceea datorie si cum as putea iesi ca si asociat tinand cont ca celalt administrator nu doreste
Creditul exista la data la care ati întrat în firma ca asociat?
Ati avut cunostinta despre credit?

Conform Legii 31/1990:
Articolul 226
(1) Asociatul în societatea în nume colectiv, în comandită simplă sau în societatea cu răspundere limitată se poate retrage din societate:
a) în cazurile prevăzute în actul constitutiv;
a^1) în cazurile prevăzute la art. 134;
b) cu acordul tuturor celorlalți asociați;
c) în lipsa unor prevederi în actul constitutiv sau când nu se realizează acordul unanim asociatul se poate retrage pentru motive temeinice, în baza unei hotărâri a tribunalului, supusă numai apelului.
(1^1) Dreptul de retragere poate fi exercitat, în cazurile prevăzute la alin. (1) lit. a) și b), în termen de 30 de zile de la data publicării hotărârii adunării generale a asociaților în Monitorul Oficial al României, Partea a IV-a. Dispozițiile art. 134 alin. (2^1) se aplică în mod corespunzător.
(2) În situația prevăzută la alin. (1) lit. c), instanța judecătorească va dispune, prin aceeași hotărâre, și cu privire la structura participării la capitalul social a celorlalți asociați.
(3) Drepturile asociatului retras, cuvenite pentru părțile sale sociale, se stabilesc prin acordul asociaților ori de un expert desemnat de aceștia sau, în caz de neînțelegere, de tribunal. Costurile de evaluare vor fi suportate de societate.
Da creditul exista la aceea data . doar ca era la zi cu plata . am aflat dr credit dupa intrare in firma. Si de atunci ma rog de el sai cedez drepturile inapoi dar nu vrea intre timp a renuntat si la plata lui

cyan a scris:

Creditul exista la data la care ati întrat în firma ca asociat?
Ati avut cunostinta despre credit?

Chiar dacă era cu plățile la zi se poate considera că ați cam fost înșelat!
In mod normal trebuia sa aveți cunostinta despre situația financiara a firmei înainte de a întra ca asociat.
Daca firma avea datorii, litigii în instanta sau nu, ati mai fi întrat în firma? Bănuiesc ca nu. Acum, nu avem cunostinta despre relația dvs cu ceilalți asociați și motivele pentru care dorit sa deveniți partener. Iar pentru a deține și alt procent din firma, nu cred ca se poate fără acordul asociatului!
Probabil numai prin instanta veți putea rezolva situația.
Eu as dori sa ies ca si asociat al firmei dar el nui deacord avocatul mi-a cerut motiv pt ca toate actele firmei au ramas la celalt asociat care este si admin firmei

cyan a scris:

Chiar dacă era cu plățile la zi se poate considera că ați cam fost înșelat!
In mod normal trebuia sa aveți cunostinta despre situația financiara a firmei înainte de a întra ca asociat.
Daca firma avea datorii, litigii în instanta sau nu, ati mai fi întrat în firma? Bănuiesc ca nu. Acum, nu avem cunostinta despre relația dvs cu ceilalți asociați și motivele pentru care dorit sa deveniți partener. Iar pentru a deține și alt procent din firma, nu cred ca se poate fără acordul asociatului!
Probabil numai prin instanta veți putea rezolva situația.