Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Faliment
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Faliment

Buna ziua . in urma cu cateva luni am intrat ca asociat cu procent de 23% intr-o firma toate ok pe vremea aceea. Dupa cateva luni m-am trezit ca sunt asociat 57% apoi ca aceea firma avea un credit de 6 miliarde la banca care administratorul si asociatul celalt nu au platit nimic . eu in acest timp nu am primit procente din firma nu nimic . intrebarea mea este ce raspundere am eu pt aceea datorie si cum as putea iesi ca si asociat tinand cont ca celalt administrator nu doreste
Ca regula, fiecare persoana raspunde pentru fapta proprie.

In practica sunt chemati in judecata pentru obligarea la plata datoriilor societatii numai administratorii.

Daca sunteti doar asociat, sunt foarte mici sanse sa fiti chemat in judecata.

Sper sa va fie de folos informatiile.