Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Discriminare si stress maxim
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Discriminare si stress maxim

Buna ziua! Pot considera discriminare la locul de munca faptul ca ,din cauza unui ordin dat "peste noapte " de angajatorul meu sunt nevoita sa stau in stres maxim din 3 in 3 ani deoarece mi se desface contractul de munca si trebuie sa dau concurs din nou pt a ocupa postul pe care sunt angajata de 15 ani ? Mentionez ca sunt angajata pe perioada determinata iar in situatia mea mai sunt apriximativ 20 -30 persoane . Contractul nostru de munca se reinnoieste in fiecare an iar la 3 ani se intampla inevitabilul ... Va multumesc !!
Cum vi se desface c.i.m. ?
Sunt mai multe elemente care ar trebui analizate respectiv natura postului, angajator public / privat etc. De asemenea trebuie studiata si legislatia speciala (daca exista).

Cu stima,
Buna ziua . Angajatorul e public , suntem angajati pe perioada determinata dar eu personal am 15 ani vechime la locul de munca si pana acum 3 ani ni se reinnoia contractul de munca in fiecare an fara desfacerea contractului . De cand a dat acel ordin angajatorul mare de la bucuresti contractele noastre de munca nu se mai reinnioesc de la sine ci trebuie urmata intreaga procedura (scoaterea posturilor la concurs , publicarea in Monitorul oficial , depunerea de dosare cu toate cerintele ocuparii postului ) E stresant ca se poate inscrie oricine din afara pe postul tau si te poti trezi ca iti ia locul altcineva .
Buna ziua . Angajatorul e public , suntem angajati pe perioada determinata dar eu personal am 15 ani vechime la locul de munca si pana acum 3 ani ni se reinnoia contractul de munca in fiecare an fara desfacerea contractului . De cand a dat acel ordin angajatorul mare de la bucuresti contractele noastre de munca nu se mai reinnioesc de la sine ci trebuie urmata intreaga procedura (scoaterea posturilor la concurs , publicarea in Monitorul oficial , depunerea de dosare cu toate cerintele ocuparii postului ) E stresant ca se poate inscrie oricine din afara pe postul tau si te poti trezi ca iti ia locul altcineva . Multumumesc
Este o procedura corecta .. la data expirarii perioadei pentru care a fost incheiat un c.i.m. acesta inceteaza de drept ... in sectorul bugetar, inseamna ca postul a devenit vacant , dupa care pentru ocuparea lui se urmeaza pasii prevazuti de legislatie..