Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Pot să dau FB în judecată pe acest motiv?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Pot să dau FB în judecată pe acest motiv?

Bună ziua, pot să dau FB în judecată pe motiv că o postare care îmi aparține și care nu prezintă nici pe departe un caracter licențios de ORICE natură nu doar că a fost ștersă dar a fost urmată și de blocarea contului? Repet postarea era absolut normală. Nu mai vorbesc de faptul că alte postări ale altor persoane sunt pe departe dincolo de orice standarde dar odată raportate FB nu ia nici o măsură!
Atâta timp cât FB este domeniu public, iar standardele lor nu sunt încălcate consider că am fost lipsit de libertate. Această infracțiune fiind conturată și de a limita exercitarea propriului arbitru a unej persoane în spațiul public, de a spune sau a nu spune ceva. Atâta timp cât, repet, este o postare absolut normală, iar eu am fost evident privat de liberatate.
PaulDr., utilizator
Buna ziua,
In primul rand luati legatura cu dumnealor si vedeti ce spun, pana la proces este cale lunga...
Din ce cunosc...postarile se sterg automat la un numar de "raportari, nu sta nimeni sa verifice N mii de raportari, fac asta doar daca cel ce a postat i-a legatura cu dumnealor.
Oricine poate da in judecata pe oricine altcineva, indiferent pe ce motiv.

Asta fiind spus, nu exista "dreptul legal de a scrie pe Facebook", ci este un privilegiu pe care Facebook il poate retrage oricui doresc ei. Facebook este proprietatea privata a Facebook. Dreptul la libera exprimare nu inseamna ca Facebook, Evenimentul Zilei, Adevarul, etc., ar fi obligate sa publice ce scrieti dvs. Adevarul este proprietatea privata a Adevarul, iar ziaristii de acolo decid pe cine doresc sa publice si pe cine nu doresc sa publice. La fel si Facebook.

Libertatea cuvantului inseamna doar atat: guvernul/autoritatile nu va pot aresta pentru ceea ce publicati in mod pasnic (daca nu comiteti infractiuni). Nu inseamna ca tertii ar avea obligatia sa va publice parerile.
tgeorgescu, utilizator
tgeorgescu a scris:

Oricine poate da in judecata pe oricine altcineva, indiferent pe ce motiv.

Asta fiind spus, nu exista "dreptul legal de a scrie pe Facebook", ci este un privilegiu pe care Facebook il poate retrage oricui doresc ei. Facebook este proprietatea privata a Facebook. Dreptul la libera exprimare nu inseamna ca Facebook, Evenimentul Zilei, Adevarul, etc., ar fi obligate sa publice ce scrieti dvs. Adevarul este proprietatea privata a Adevarul, iar ziaristii de acolo decid pe cine doresc sa publice si pe cine nu doresc sa publice. La fel si Facebook.

Libertatea cuvantului inseamna doar atat: guvernul/autoritatile nu va pot aresta pentru ceea ce publicati in mod pasnic (daca nu comiteti infractiuni). Nu inseamna ca tertii ar avea obligatia sa va publice parerile.

Frumoasă propagandă ieftină care are toate șansele să prindă la gregari oligofreni.
În primul rând haideți să nu ne mai "ascundem" în spatele clișeelor de genul "te mănâncă avocații de bani" este o afirmație cel puțin IMBECILĂ, atâta timp cât fapta de lipsire de libertate este de speță PENALĂ, iar procurorul de caz, care procedural deschide un dosar în REM s.a.m.d. dă curs procedurii. Ei o să aibă nevoie de avocați, nu eu, si de unii ai dracu de buni.
Referitor la a 2-a informatie asuprs căreia încă basculez dacă să te incadrez în rău voitor, sau rău voitor, cum că am fi niște privilegiațj ai FB ...
Incearcă să deschizi codul penal și dacă mai știi cum să citești, pentru că am dubii rezonabile că ai mai fii făcut asta în ultimii 30 de ani, ai să găsești definiția spatiului public, conform cu C.P., adiacent iți invederez faptul că FB a fost trasat ca spațiu public. Așa că, nu mai are rost să spun că toate părțile implicate în ansamblu sunt obligate să respecte legislatia.
Așa că îți mulțumesc pentru dezinformare dar cu părere de rau te anunț că am fumat mulți binevoitori "acoperiți" ca tine
PaulDr., utilizator
Daca pierdeti sau castigati procesul, oricum nu am niciun castig din asta.

Dar cand vor auzi la cercetarea penala ca Facebook v-a facut "lipsire de libertate" or sa rada de fac ceva pe ei.

tgeorgescu a scris:

Daca pierdeti sau castigati procesul, oricum nu am niciun castig din asta.

Dar cand vor auzi la cercetarea penala ca Facebook v-a facut "lipsire de libertate" or sa rada de fac ceva pe ei.

Să înțelegeți mai bine situația, acesta este comentariul care mi-a fost șters și pentru care am fost blocat :
Până acum vă preocupau lipsa spitalelor și de faptul că "morții mureau în spitale" după cum un USR-ist spunea la T.V. pe urmă autostrăzile, acum aveți noua temă pensiile speciale. De muncă, dragilor, când vă apucați?Și de viețile voastre.

Iar un rând mai jos
Cineva a scris unei femei un comentariu obscen.

Am raportat comentariul acelei persoane și am primit raspuns din partea FB că acel comentariu NU încalcă standardele comunității lor.
Dar pentru comentariul cu "De muncă când vă apucați? " am fost blocat și comentariul a fost șters.
Deja s-a depășit orice limită.
Dar sancțiunea stă doar în mâinile unui Judecător.

Manuela Rășină, administrator